Ušetřené peníze za vytápění ocení rodinná peněženka. Pozornost si zaslouží i seřízení radiátorů

Fotografie: Depositphotos

Možná to znáte, že nastavíte radiátor na nejvyšší stupeň a pak vás účet za energie srazí na kolena. Řešení však může být jednodušší, než se zdá. Stačí otestovat několik triků.

Skokové navýšení prakticky všech energií vede nejednoho k zamyšlení. Není však třeba hned draze investovat. Poměrně solidní část spotřeby lze totiž jednoduše redukovat hospodárným chováním. V domácím rozpočtu tvoří právě vytápění obvykle více jak 60 % objemu. Kdo chce tedy energie ušetřit, vyplatí se mu zaměřit se právě na teplotu. Snížit celkový výkon, správně větrat, neblokovat radiátory nábytkem. To je jen krátký přehled možností, jak tepelné toky optimalizovat.

Seřiďte si kotel a radiátory

Někdy je přehlíženým základem jednoduše špatné nastavení kotle či přímo topného tělesa. Počáteční servis zajišťuje mechanik, jenže od té doby se mohlo hodně podmínek změnit. Dle E15 dochází nezřídka také k úniku teplonosné kapaliny, tedy vody. Manometr v otopné soustavě by měl ukazovat obvyklou hodnotu. Jakmile však narazíte na netěsnosti, je na místě okamžitě zjednat nápravu. Správné nastavení regulace je zásadní, protože od něj se odvíjí všechno ostatní.

Dalším problémem se ukazuje zavzdušnění radiátorů. Jestli se u vás projevuje častěji, je na místě zjistit jeho příčinu. Zkontrolujte také tlak v expanzní nádobě. Jeho pokles se většinou řeší dopouštěním vody, což vede k většímu objemu plynů v celé soustavě. Tím pak může dojít k opakování celého cyklu. Stejně tak se zaměřte na pojistné ventily, filtry, oběhová čerpadla a další prvky. Tyto kroky by měly být základem startu každé topné sezóny, krom spotřeby jde i o bezpečnost.

knihy u krbu
Fotografie: Pixabay

Vypínání topení na noc je častým lidovým přešlapem. Spotřeba energie se tak oproti očekávání zvýší

Otázka nutné teploty

Triky na redukci spotřeby jsme na Bydlíme Útulně opakovali několikrát. Teplo je obecně velmi příjemné, není však od věci si odpustit přílišný komfort. Příjemné teplo udržujte dle MámByt v obýváku, málo využívané prostory klidně jen temperujte na cca 16 °C. Ani v ložnici nemusíte mít vedro, líp se vám bude spát v cca 19 °C. Přílišným vytápěním vysušujete vzduch a snižujete si imunitu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]