Léto je období komárů. Pořiďte si květiny, které je dokonale odpuzují

Léto už naplno začalo a s ním přišel i jeden nepříjemný problém, kterým jsou komáři. Nejde jen o to, že jejich bodnutí bolí a svědí, ale také nám v noci bzučí kolem hlavy a my se nemůžeme v klidu vyspat. Existují samozřejmě chemické přípravky a roztoky, které můžete strčit do zásuvky. Není ale mnohem lepší dopřát si přírodní cesty, jak se jich zbavit a přitom vyzdobit svůj domov?

Nechcete-li mít doma žádnou chemii nebo máte malé děti, které její pach špatně snáší, žádný problém. Naštěstí existují rostliny, které s nimi přirozeně bojují. Kromě toho, že už si s nimi nebudete muset dělat starosti, dodáte svému domovu krásné květiny a některé z nich jsou úžasně nenáročné. Stačí si jen vybrat, která se vám nejvíc líbí a bude vám vyhovovat.

Rozmarýn

Tato úžasná bylina není vhodná jen jako suché koření do kuchyně, ale také vám pomůže strávit klidné letní noci. Na pěstování vám stačí středně velký květináč nebo truhlík. Nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Její obrovskou výhodou je to, že vám přinese hned tři velké výhody. Zbaví vás komárů, budete mít na okně krásnou bylinku a navíc ji budete moci využít v kuchyni.

Kromě této ale můžete využít i jiných bylin jako je:

  • bazalka,

  • šalvěj,

  • máta.

Prakticky jde o cokoli aromatického. Máta, šalvěj, bazalka i rozmarýn mají výrazné vůně, které komárům i mouchám vadí. Proto se od nich drží dál a tím pádem se budou držet dál i od vás. Kromě toho roztok z rozmarýnu je vhodný také jako ochrana proti klíšťatům. Již hotové roztoky s rozprašovačem najdete v různých e-shopech, takže je nemusíte nutně doma vyrábět.

Levandule

Ano, další aromatickou rostlinou, kterou můžete při boji proti komárům použít, je levandule. Mnoho lidí má její vůni velmi rádo, takže si ji zajisté rádi dáte i domů. Kromě okrasy ji navíc můžete využít při přípravě čaje na dobrou noc, anebo do osvěžující limonády. Užijete si proto nejen krásnou vůni, ale také klidné večery a vynikající nápoj.

Jistě už jste také někde zahlédli látkové sáčky naplněné sušenou levandulí. Tyto sáčky si můžete vyrobit a rozvěsit po celém bytě. Budete tak mít levanduli a příjemnou vůni po celém bytě. Navíc tato květina má uklidňující účinky, takže byste na ni rozhodně neměli zapomenout ani v zimě. Vyzkoušet si také můžete vyrobit přírodní kosmetiku, ke které se levandule rovněž hodně používá. Rozhodně se jedná o velmi multifunkční květinu, kterou můžete využít mnoha způsoby.

Muškáty a afrikány

Obě kvetoucí letničky zaručeně dobře znáte. Jakby také ne, když jsou v Čechách tak hojně rozšířeny. Obě můžete pěstovat v truhlíku na terase nebo balkoně, kde budou nejen odpuzovat hmyz, ale také krásně vypadat. Muškáty jsou většinou červené, afrikány zase žluté. Záleží proto jen na vás, kterou z těchto variant zvolíte. Obě vám přinesou klidné posezení a nádhernou ozdobu.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]