Likvidační chyby při pěstování rajčat mohou potkat i vás. Vyhněte se jim obloukem a vychutnejte si extrémně velkou úrodu

Fotografie: Depositphotos

Příroda se probouzí a vy už se nemůžete dočkat, až začnete s prací na zahradě, abyste v létě mohli úspěšně sklízet úrodu. Chcete-li například šťavnatá rajčata, vyvarujte se následujících chyb.

Jaro už je tady, pomalu přicházejí teplé dny a příroda se vzpamatovává po dlouhém zimním období. Nástup slunečných dní také znamená práci na zahradě. Zahrádkáři budou mít plné ruce práce s přípravou svých záhonů a se sázením nových plodin. Jste-li však v tomto ohledu úplní začátečníci, ale rádi byste získali dobrou sklizeň, nechte se inspirovat radami a tipy zkušených zahradníků. Zde jsou nejčastější chyby v pěstování rajčat.

Největší chybou je režim zavlažování

Abyste získali krásná, červená a šťavnatá rajčata, nemůžete je jen tak bezmyšlenkovitě zalévat. Spousta lidí dělá tu nejzásadnější chybu, že rajská jablíčka příliš zaplavují v domnění, že mokrá půda je pro ně dobrá. Není. Rajčata nepotřebují tolik vody jako například okurky. Udržujte zeminu vlhkou asi 1–2 cm pod povrchem. Nahoře může být suchá. Snažte se proto sazenice zalévat maximálně 1x týdně, popřípadě v závislosti na podmínkách, ve kterých klíčí.

Půda chudá na živiny

Pěstování plodin je stejné jako péče o tělo. Bez dostatku živin vám nic neporoste. Dalším slabým místem v péči o sazenice je tedy půda, ve které jsou rajčata pěstována. Ne vždy z ní dokážou získat dostatek živin. Zeminu pro sazenice rajčat si však můžete vyrobit sami. Vezměte polní půdu, nejlépe z krtince, smíchejte ji se stejným dílem humusu a zalijte kýblem vody. Vsypte polovinu sklenice popela a promíchejte. Taková zemina je plná cenných látek, jež pomohou rajčatům rychleji a lépe klíčit.

Špatné světlo a teplota

Nedostatek světla a nepřiměřená teplota jsou dalšími omyly v pěstování rajčat. Ideální teplota pro klíčení této plodiny je kolem 25 stupňů ve dne, v noci pak 12–15 stupňů. Můžete použít i speciální lampu, chcete-li rostlinám poskytnout správné množství světla i tepla. Pamatujte, že rajská jablíčka milují světlo, pro ně ho není nikdy dost. Dobré osvětlení zajistí, že se tenké výhonky stanou silnými a pružnými.

Fotografie: Pexels

Datum výsadby rajčat

Nemůžete si jen tak říct, že zrovna dnes provedete výsadbu sazenic rajčat. Chce to vypočítat přesné datum setí pro vaše místo bydliště. Rajčata lze zasadit do země pouze tehdy, kdy teplota vzduchu neklesne pod 5 stupňů. Teplota země je samozřejmě mnohem nižší, ale mladé rostliny by neměly mít žádné nepohodlí, jinak vám nevyklíčí.

Malá rada na konec

Vyberte si odrůdu, která ve vašem regionu roste nejlépe. Samozřejmě můžete experimentovat, ale šance na bohatou úrodu jsou mnohem větší, když jste pečlivě připraveni a vsadíte na jistotu. Rané odrůdy dobře rostou na teplých místech, pozdní odrůdy v chladnějších zeměpisných šířkách. Semena by také měla být kvalitní a z důvěryhodných zdrojů. Koneckonců, tady to vše začíná.

Zdroj: Gardening

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]