Mějte své finance pod kontrolou a sestavte si osobní rozpočet

Hledáte cestu, jak úspěšněji dosahovat svých finančních cílů, jak mít své peníze pod kontrolou a nestresovat se na konci každého měsíce, zda vyjdete? Pomocníkem k ruce vám budou aplikace pro sestavení a sledování osobního rozpočtu, do kterých si můžete zaznamenat své příjmy, výdaje i investiční plány. Mít přehled totiž znamená klid na duši.

Jak mít finance pod kontrolou

Dříve, v dobách bez online plateb a internetového bankovnictví, bylo vše jednodušší. Člověk si dal peníze z výplaty do obálky, z těch poplatil složenky, a co zbylo, to mohl utratit. Dnes, kdy platební karty nahrazují hotovost, můžete lehce ztratit ponětí o tom, kolik co vlastně stojí a kolik jste za den utratili. Proto je důležité mít po ruce rozpočtové nástroje, které umějí vyhodnotit vaši finanční bilanci. Zaměřte se také na to, abyste zbytečně neplatili bankovní poplatky, které nemusíte. Vyberte si takovou banku, která nabízí nejlevnější účet, u kterého se neplatí za výběry v bankomatech, za vedení běžného účtu ani za kartu.

Nástroje a aplikace, které dodají vašim účtům řád

Na začátku všeho si sestavte rozpočet tak, že si zaznamenáte veškeré své příjmy a výdaje. Výdaje si rozdělte do kategorií, které vám později pomohou při určování priorit. Vytvoříte si tak obrázek o tom, kam přesně vaše peníze putují, a pokud se jedná o pravidelné platby, tak také kolikátý den v měsíci. Poté si vymezte investiční a spořicí cíle, kterých byste chtěli v průběhu určeného období dosáhnout. Může jít o krátkodobé šetření na nový notebook, ale i dlouhodobé úspory na bydlení nebo jiné sny. Vždy si stanovte finanční rezervu na neočekávané výdaje. S celým procesem plánování a kontrolování vám pomohou nástroje pro sledování rozpočtu.

5 nejoblíbenějších nástrojů na tvorbu rozpočtu, s nimiž získáte přehled o financích

  1. Mint je známý nástroj od společnosti Intuit, který monitoruje všechny vaše finanční transakce. Pomůže vám vytvořit rozpočet, sledovat účty, upozorňovat na plánované výdaje a mnoho dalšího.
  2. PocketGuard automaticky analyzuje vaše transakce a pomáhá vám udržet přehled o tom, kolik můžete utratit. Zahrnuje funkce na sledování výdajů a plánování úspor.
  3. Goodbudget je moderní digitální verze klasického „obálkového systému“, kdy peníze rozdělujete do různých „obálek“ podle typu výdajů.
  4. Wally je jednoduchá a intuitivní aplikace pro sledování výdajů, která umožňuje rychlou evidenci transakcí a analýzu nákladů.
  5. Clarity Money nabízí analýzu výdajů, postrčí vás ke zrušení nežádoucích předplatných a přináší tipy na úspory.

Co je psáno, to je dáno

Mějte své finance pod kontrolou a nenechávejte jejich správu náhodě. Vhodný nástroj nebo aplikace na sestavení rozpočtu vám pomůže pravidelně revidovat vaši finanční situaci a předcházet tomu, že na konci měsíce nebudete moci vyjít s penězi. Bilance příjmů a výdajů vám napoví, jak na tom jste a co si můžete dovolit.