Hnojení je důležitou součástí pěstování rostlin, ovoce nebo zeleniny, protože hnojiva zajistí živiny a látky pro růst a vývoj, ale také ochrání před možnými chorobami a škůdci. Zjistěte. proč si vybrat organická hnojiva.
Příprava na zahradnickou sezónu? Pro každého zahradníka také čas zamyslet se nad použitím hnojiv pro správný vývoj rostlin, zajištění bohatší úrody a ochrany před různými druhy škůdců. Jaká vybrat? Průmyslově vyráběná minerální hnojiva nebo naopak použít organická, která mají menší účinnost, ale jsou zcela ekologická? Výhodou organických hnojiv je jejich bezpečné používání a obohacení okolní půdy. Proč je používat na úkor minerálních hnojiv?
Hnojení zajistí přísun potřebných živin
Hnojení je důležité nejen při pěstování zeleniny a ovoce, ale také u okrasných rostlin, protože dochází k vyživování pro správný růst a kvetení nebo ke zvýšení odolnosti proti chorobám a škůdcům. Správně vybraná hnojiva pomáhají neutralizovat pH půdy a zvyšují její úrodnost, důležité jsou proto pro rostliny prvky, jako jsou dusík, draslík a fosfor. Zatímco minerální, průmyslově vyráběná, hnojiva vyživují přímo rostliny, organická jsou zpracovávána přímo půdou.
Minerální vs. organická hnojiva
Jak již bylo řečeno, minerální hnojiva nehnojí půdu, ale snadno se aplikují, jsou efektivnější a rychleji působí. Přehnojení ale škodí samotné půdě i organismům, kteří v ní žijí. Po letech nadužívání navíc způsobují vyčerpanost půdy, která přestává plodit úplně, k tomu bývají toxická. Organická hnojiva fungují zcela opačným způsobem, protože pochází z látek přírodního původu a organického odpadu, jedná se o hnůj, kejdu, kompost, guáno, ptačí trus, rašelinu, slámu nebo další druhy zelených hnojiv.
V případě použití organických a zelených hnojiv se zvyšuje množství humusu v půdě a zlepšuje se celkově její kvalita. Oproti minerálním hnojivům působí organická hnojiva dlouhodobě a aplikují se běžně jen jednou ročně.
Organická hnojiva neškodí přírodě
Hnojiva přírodního původu neškodí v žádném případě přírodě, obohacují půdu i okolí, neškodí okolní vegetaci, protože nejsou toxická. Jsou zcela bezpečná pro domácí zvířata, včely a hmyz, posilují veškerou vegetaci v daném místě a stimulují růst kořenů. Veškeré plodiny absorbují živiny z půdy, díky přírodním látkám získávají odolnost vůči chorobám a škůdcům. Organická hnojiva však neobsahují celou škálu potřebných živin, to bývá jejich nevýhoda. A jaký je nejběžnější druh organického hnojiva, které můžete použít?
Kompost
Jednoznačně nejběžnějším organickým hnojivem, které má k dispozici každý zahradník, je kompost. Ideální je vlastní kompost z veškerých odpadních organických látek, sekání trávy, plevele a dalších zahradních zbytků, které jsou zpracovávány mikroorganismy po překrytí nádoby nebo úložiště zemí. Vhodné je kompost vrstvit a mechanicky přesunout jednou nebo dvakrát ročně s použitím na podzim nebo brzy z jara přímo k rostlinám. Kompost lze použít ke všem druhům rostlin i ke stromům, také na zeleninové záhony.
Zdroj: Redakce