Pokud se v dnešní době pustíte do rekonstrukce staršího domu, máte na výběr z mnoha možností provedení. Můžete kombinovat jak současné trendy, tak tradiční postupy. Čtenář našeho blogu Petr V. nedávno renovaci domu řešil. A protože jak se říká: „Dvakrát měř, jednou řež“, poradil se raději i se svým interiérovým designérem Arturem. Požádali jsme ho, aby se s námi podělil o své zkušenosti. V tomto článku se dozvíte, na co je dobré se u rekonstrukce domu zaměřit, obzvláště v případě, že ho budete chtít v nejbližší době dobře prodat.
Stavím si dům na vesnici, a to úplně od nuly. Vedle mě bydlí sousedé, kteří právě rekonstruují starý dům. Mám tak možnost porovnat, s jakými úskalími se při stavbě a rekonstrukci všichni potýkáme. O dvě ulice dál zase vlastní nemovitost známí, kteří se již několik let snaží neúspěšně prodat dům po rodičích. Mnoho potenciálních kupců od koupě odradil zastaralý interiér se spoustou malých přeplněných místností a nemoderním nábytkem. Rozhodli se tedy dům před samotným prodejem zrekonstruovat, ale neví, jak na to. A zároveň by se chtěli dozvědět, co je v současné době pro potencionální kupce důležité. V současných interiérových a exteriérových trendech se neorientují. Protože ví, že stavím nový dům, zastavili se na kus řeči a požádali mě, abych jim poradil. A já se obrátil na svého přítele Arthura, který je interiérovým designérem specializujícím se na projekty pro náročné klienty.
Rekonstrukce starého domu – čím začít?
Při rekonstrukci staršího domu je důležité nejprve zjistit, jaký je jeho současný stav. Jedním z prvních kroků by totiž mělo být zakreslení plánu současných dispozic domu a analýza problematických míst. Pokud nemáte k dispozici speciální počítačové programy, stačí použít obyčejný papír, pravítko a tužku. Zakreslete do něj jednotlivé místnosti a označte problematická místa, jako jsou plísně, či vlhké stěny. Starší domy se s těmito nedostatky potýkají často a před rekonstrukcí je hodně důležité odstranit jejich příčinu. Pozdější náprava by totiž byla problematická a hodně drahá. Kde už se jednou vyskytly plísně, vyskytnou se zde i po rekonstrukci.
Pokud se v domě zjistí problémy spojené se špatnou hydroizolací či nedostatečným zateplením s tepelnými mosty, je důležité se na ně zaměřit. Často tyto nedostatky nejsou na první dobrou vidět a zjistíte je náhodou, když například odsunete od zdi starou skříň a objevíte zčernalé zdi. Je třeba nejen odstranit následek, ale i jeho příčinu.
Majitelé starších domů, kteří chtějí dobře prodat, by se měli zaměřit nejen na úpravy interiéru, ale i na odstranění nedostatků střechy, nebo fasády. Aby byla rekonstrukce úspěšná a atraktivní pro potenciální movité kupující, je vhodné investovat do modernizace a zlepšení všech klíčových částí domu.
Nyní si představte potenciálního kupce a jak by mohl vypadat jeho každodenní život. Promítněte si i vaše vlastní pocity, jak se vám ve staré nemovitosti bydlí a co vám vadí. Zvažte, kde a jak bude jíst, spát, pracovat a trávit volný čas. Rozvrhněte místnosti tak, aby co nejlépe odpovídaly jeho potřebám. Například kuchyně není v dnešní době jen pracovním prostorem, ale i místem, kde se celá rodina potkává a tráví volný čas. Je důležité, aby byla dostatečně prostorná, aby se do ní vlezlo více lidí a dokázala pojmout veškeré potřebné zařízení.
Propojený koncept kuchyně a obývacího pokoje je stále populární, avšak je skvělé mít možnost oddělit tyto prostory posuvnými dveřmi pro vytvoření případného soukromí nebo akustického odhlučnění.
Podobně se změnila i role koupelny, která se stala místem pro relaxaci a odpočinek. Mnoho lidí se v dnešní době raději koupe, než sprchuje a v koupelně se tráví mnohem více času, než dříve. Pokud vám to tedy dispozice v domě dovoluje, je vhodné zvážit přidání další koupelny například do horního patra.
Další důležitou součástí moderní domácnosti je domácí kancelář. Vzhledem k tendencím, kdy narůstá práce z domova, je důležité vytvořit i prostor, kde se bude dát v klidu a déle soustředit. Místnost pro kancelářské účely by měla být dobře vybavená a zároveň oddělená od ostatních částí domu, aby poskytovala potřebné soukromí a koncentraci.
Moderní úpravy starého domu: Aktuální trendy a nové přístupy
Dnešní doba přináší do světa designu a rekonstrukcí starých domů nové perspektivy a možnosti. V návrhu interiérů se často prolínají různé styly a porušují zažité konvence. V minimalisticky zařízených domovech se často objevují vintage kousky nábytku, které se stávají skvělým solitérem a prostor zvírazní. Dříve oblíbené etnické motivy ustupují a přenechávají místo tradičním lidovým vzorům v tlumených barvách, přinášejícím do domova atmosféru moderní elegance.
Čím dál častěji se kombinují přírodní materiály, jako je surové dřevo, kámen a beton, přičemž beton vyzní nádherně v kombinaci s dřevem a rostlinami. Z kuchyně se stává srdce domova a propojuje se s ostatními částmi domu. Mění se tak návrh uspořádání domova a dělají různé kompromisy. Trendem se stalo používání velkých obkladů a kamenných desek, které nahrazují tradiční keramické obklady. Kvalitní a odolné povrchové úpravy jsou klíčem k trvanlivosti a funkčnosti.
Chcete se o tomto tématu dozvědět více? Čtěte zde: https://bydlenivevate.cz/bydleni/rekonstrukce-stareho-domu/.
Sponzorovaný článek
Napište komentář