Mrkev můžete pěstovat nejen na zeleninové zahrádce. Chcete-li ušetřit místo a zasadit více svých oblíbených plodin, zkuste tuto sezónu pěstovat mrkev v pytlích.
Jestliže toužíte po vlastní mrkvi, ale nemáte dostatek místa nebo větší zahradu, nevadí, s dobrým nápadem a trochou šikovnosti si tuto zeleninu můžete vypěstovat klidně na balkóně nebo na menším dvorku. K vytvoření praktické minizahrádky budete potřebovat pouze jutový pytel a zeminu. Pěstování není těžké a zvládne to i běžný „panelákový člověk“.
Jak na to
Vaším hlavním úkolem je sehnat si dostatek pevných jutových nebo jiných pytlů o objemu alespoň 25–30 litrů. Měly by být naplněny kyprou, výživnou půdou s potřebnou organickou hmotou (kompost, popel atd.) Další postup je jednoduchý. Jakmile pytel naplníte substrátem, dáte do něj sazenice nebo semena a pak už jen pravidelně zaléváte. Výhodou jutového pytle je jeho prodyšnost. Hlína dýchá a snadno odvádí vlhkost, a přitom je pytel stále pevný a drží tvar.
Přibližně za 10–14 dní by se vám měly začít nahoře objevovat již první malé klíčky. Pokračujte tedy v zalévání a pozorování. Vše přímo závisí na odrůdě mrkve, takže doba výsevu a sklizně se u jednotlivých odrůd mrkve liší. Přesto je docela reálné získat tímto způsobem pořádnou úrodu velké, sladké mrkve.
Materiál pro výsadbu
Jutový pytel není jediným materiálem, který na své zahradničení můžete použít. Lidé pěstují zeleninu také třeba ve známých taškách z Ikea, v objemných pytlích od psích granulí nebo v pevnějších pytlích na odpadky. U těchto materiálů je ale důležité dát si pozor na odvod vody. V plastových a gumových pytlech se drží voda a aby šla přirozeně ven, musíte ustřihnout spodní rohy pytle nebo proděravět dno.
Jednou z obrovských výhod zeleniny vypěstované v pytlích je jednoznačně možnost dosáhnout dřívější sklizně, a například u brambor se dokonce u pytlové výsadby uvádí až trojnásobný výnos na jednotku plochy ve srovnání s obyčejným pěstováním v záhonu.