Pokojové rostliny mohou škodit zdraví. Některým je lepší se vyvarovat

Fotografie: Freepik

Pokojové rostliny jsou nedílnou součástí většiny českých domácností. Působí na nás uklidňujícím dojmem a zejména v době květu jsou zajímavým prvkem každého interiéru. Některé druhy květin navíc mohou váš byt krásně a přirozeně provonět. A tak vás možná překvapí, že některé rostliny mohou být i zdravotně závadné.

Diefenbachie

Tohle populární a zajímavě vybarvenou rostlinu, která je navíc velmi nenáročná na péči, byste na našem seznamu asi nečekali. Ale pokud máte v domácnosti malé děti, diefenbachie by rozhodně měla jít z domu. Je totiž jedovatá. Dost na to, aby se z ní udělalo špatně i dospělému člověku.

Její jed dokáže poleptat sliznici očí, nosu nebo úst, a to vám i vašim čtyřnohým mazlíčkům. Pokud ji máte v domácnosti dospělých lidí, vždy si dobře omyjte ruce, pokud se jí dotýkáte.

Oleandr

Tento dekorativní keř se občas pěstuje v domácnostech v květináčích, ale častěji na něj narazíte na zahradě, kde může dorůst až do šestimetrové výšky. A přitom jde o jednu z nejjedovatějších běžně pěstovaných okrasných rostlin vůbec. Na rozdíl o diefenbachie má oleandr jedovaté plody, které mohou v případě pozření vyvolat silné podráždění žaludku.

Fotografie: Pixabay

Citlivější osoby navíc nemusí nejlépe snášet opojnou vůni oleandru, která může způsobovat bolest hlavy. Oleandr by se tak rozhodně neměl nacházet v ložnicích a místnostech, kde se zavřenými okny trávíte dlouhé hodiny.

Azalka

Azalka neboli rododendron je označení zhruba tisícovky druhů rostlin rodu, který v atlasech najdete pod heslem pěnišník. V některých kulturách se azalka používá jako symbol bohatství, a přitom má tato pokojová rostlina jedovaté listy.

V menší míře tento jed rostlina může i vylučovat do vzduchu, v tomto ohledu závisí na konkrétním kultivaru. Jed azalky uspává či unavuje, negativně ovlivňuje paměť a může dokonce způsobit halucinace. I proto se listy azalky příležitostně využívají také k přípravě drog.

Pelargonie

Další oblíbená pokojová rostlina, kterou ale můžete pěstovat jako keř či polokeř i na zahradě, je pelargonie. Některé kultivary této silně aromatické rostliny se využívají také při výrobě parfémů a někdy také při přípravě léčiv na přírodním základu.

Fotografie: Pixabay

U některých lidí však mohou pelargonie vyvolávat alergické reakce, nevolnost či potíže s trávením, nebo dokonce silné bolesti hlavy. I proto se nedoporučuje pěstovat pelargonie v kuchyni či jídelně.

Náš výčet jedovatých rostlin, které běžně pěstujeme v domácnosti nebo na zahradě, zdaleka není kompletní. Pokud máte malé děti nebo nenechavé zvířecí mazlíčky, vyhnout byste se měli například těmto rostlinám:

  • štědřenci svěšenému, lidově zvanému zlatý déšť
  • oměji horskému
  • různým druhům břečťanu
  • tisu červenému.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]