Nejčastější chyby při koupi bytu: Na co si dát pozor?

Fotografie: Freepik

Koupě vlastního bytu je pro většinu lidí největší investicí v životě. Je to vzrušující okamžik, ale také obrovská zodpovědnost. Jaké čtyři chyby jsou při koupi nejčastější?

Lokalita není jen místo na mapě

Viděli jste krásný byt za skvělou cenu, ale zamysleli jste se nad tím, jak se vám bude v dané lokalitě žít? Zdaleka nejde jen o dostupnost obchodů a dopravy. Jaký je zde hluk v různých denních hodinách? Nestaví se vedle nový bytový komplex, který vám za rok zastíní výhled a sníží hodnotu nemovitosti? Nejsou v okolí problémové sociální skupiny? Není byt v záplavové oblasti, díky které pak nebude možné pojištění majetku? Mnoho kupujících se soustředí jen na samotný byt a okolí podcení, což se může v budoucnu stát noční můrou. Přitom stačí pár jednoduchých kroků – navštívit lokalitu nejen přes den, ale i večer, zeptat se sousedů, projít se okolím a zjistit, co se v oblasti plánuje do budoucna.

Nejasné podmínky hypotéky – co všechno vás může zaskočit

Mnoho lidí se soustředí na výběr bytu, ale podcení podmínky financování. Víte, jaké poplatky si banka účtuje za předčasné splacení? Jaké jsou podmínky fixace úrokové sazby? Některé hypotéky mají skryté náklady nebo přísná omezení, která vám mohou v budoucnu způsobit nemalé problémy. Před podpisem smlouvy se vyplatí konzultovat podmínky s nezávislým finančním poradcem. Často se stává, že lidé podepíšou nevýhodné podmínky jen proto, že jim realitní makléř tvrdí, že „jinak jim byt uteče“. Nenechte se tlačit do rychlého rozhodnutí a pečlivě si propočítejte, jaké měsíční splátky skutečně unesete.

Právní pasti – dlužné poplatky a nečekané komplikace

Byt může vypadat na první pohled skvěle, ale co když se k němu vážou dluhy předchozího majitele? Může jít o nezaplacené poplatky za služby, hypotéku nebo právní vady, které by mohly znemožnit prodej. Nezapsané změny v katastru, věcná břemena nebo exekuce – to vše může znamenat obrovský problém. Vždy si nechte prověřit právní stav nemovitosti odborníkem, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. K tomu může pomoci nejen právník, ale i bankovní poradce, který vám vysvětlí případná omezení financování kvůli právním vadám nemovitosti.

Skrytí kostlivci ve zdech – technický stav může rozhodnout

Někdy je byt na pohled perfektní, ale ve skutečnosti může být časovanou bombou. Vlhké zdi, stará elektroinstalace, nekvalitní izolace či problémy s kanalizací – to jsou věci, které laik často neodhalí. Zeptali jste se, jaké rekonstrukce v domě proběhly a jaké jsou plánovány? Fond oprav může být malý a rekonstrukce střechy nebo výtahu vás pak může vyjít na statisíce. Lepší je věnovat čas důkladné kontrole teď, než litovat později. Pokud si nejste jistí technickým stavem, oslovte odborníka – inspektora nemovitostí, který vám pomůže odhalit skryté problémy. Někdy se vyplatí investovat pár tisíc korun do detailního posouzení, než později platit stovky tisíc za nutné opravy.

A co další rizika?

Mezi další chyby, které mohou při koupi bytu nastat, patří realitní podvody, kdy se setkáte s neseriózními makléři nebo nabídkami, které skrývají podvodné praktiky. Dalším problémem bývá příliš rychlé rozhodnutí – lidé často koupí byt pod tlakem, aniž by si udělali dostatečný průzkum. Chytré je také zvážit celkové náklady na bydlení – nejen kupní cenu, ale i energie, daně a fond oprav.

Koupě bytu je velký krok, který byste neměli uspěchat. Důkladná příprava vám může ušetřit nejen nervy, ale i obrovské částky. Ptejte se, prověřujte a nenechte se tlačit do rozhodnutí, kterého byste mohli litovat.


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*