Po pařezu na zahradě nezůstane ani stopa. Spolehlivě ho odstraní epsomská sůl i obyčejný petrolej

Fotografie: Depositphotos

Skácet menší strom nebo větší keř není s motorovou pilou nijak velká námaha. Ta zajímavá část práce začíná, když máte před sebou pařez.

Životnost stromů se může mezi jednotlivými druhy lišit, každopádně ale není neomezená. Uschlý, nemocný, neplodící, překážející… Ať je důvodem pro odstranění stromu cokoliv, problém vystává i po jeho skácení. Obvykle je totiž nutné se vypořádat ještě s pařezem, jenž po něm zůstal.

Kácení stromů má svá pravidla

Na BydlímeÚtulně jsme se již dříve zmiňovali, že stromy je možné kácet v období vegetačního klidu. Ačkoliv jeho přesné rozmezí zákony neuvádějí, obvykle jde o dobu od pozdního podzimu do konce zimy. To znamená, že ať už se chystáte zbavit nemocného stromu, či jen chcete na zahradě více prostoru, máte načase se do práce pustit. Nezapomínejte ale, že na kácení některých dřevin potřebujete povolení, jak upomíná portál České inspekce životního prostředí.

Po skácení stromu nebo většího keře vás pak nemine otázka – co s pařezem? Použijete ho k dekoračním účelům? Nebo si do něj vysadíte hlívu ústřičnou? Nezapomínejte, že takový „stromový“ pozůstatek může skýtat hned několik nevýhod. Mezi hlavní přitom patří jednoznačně škůdci, jimž se bude hnijící dřevo zamlouvat.

Krtek už se zahradě vyhne obloukem. Zbavit se ho je možné i humánní cestou

Vyzrajte na pařez bez práce

Ruční odstraňování pařezů je těžká práce. U některých stromů jejich podzemní „cévy“ sahají i desítky centimetrů do hloubky. Jak si ale potom poradit, když potřebujete pařez nějak odstranit?

sekání do pařezu
Fotografie: Pixabay
  • Fréza na pařezy – těžká technika si s pařezem poradí raz dva. Frézou snadno odstraníte nadzemní i podzemní část pařezu, přičemž většina těchto strojů je vybavena i do těžko přístupného terénu.
  • Chemie – v obchodech můžete pořídit chemikálie, které se o celý proces postarají. Pařez je dobré předtím navrtat otvory nebo do něj udělat rýhy, kam budete směsi sypat. Kromě chemických přísad si s dřevem poradí dobře i epsomská sůl nebo hnojivo s vysokým obsahem dusíku.
  • Vypalování – další možností je podle LawnStarter vypalování. Vyčleňte si ale na to dostatek času, protože pařez je nutné mít pod dohledem. Pahýl navrtejte a do děr nalijte petrolej nebo topný olej, pozor, nikdy ne benzín. Nechte pařez pořádně „napít“ a poté ho zapalte. Až shoří, zasypte spáleniště dostatkem hlíny.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*