Mulčování je oblíbená činnost mnoho zahradníků a nejen jich. Zachovává vlhkost, chrání kořeny všech rostliny před přehřátím, potlačuje plevel a má spoustu dalších výhod. Mulčování ale může být pro některé oříšek a při nesprávném potěšení může naopak způsobit rostlinám problémy.
Prozradíme vám deset nejčastějších chyb
Mezi takové nejčastější patří například:
- Zamokření
- Akumulace plevelů
- Zpomalen růstu
- Odumření rostlin
Jestliže špatně mulč aplikujete, mohou se vyskytnout nejen tyto problémy. Špatné načasování mulčování může způsobit některé z nich. Každá operace, kterou na zahradě uděláte, má svůj čas, včetně mulčování. Obvykle se provádí na jaře a na podzim. Během léta mulč brání růstu plevele.
Mulč musíte položit, až bude země zahřátá. Jestli to uděláte příliš brzy, půda nebude mít čas na zotavení a probudí se její mikroflóra. Výsledkem je, že se zpomaluje růst rostlin a mohou začít hnít. Každé jaro by měl být mulč vyměněn za nový, i když nebude úplně shnilý. Nutné je odstranit starý mulč.
Mulč může být příliš tenký nebo silný
Mulčování inhibuje růst plevelů. Někteří zahradníci tak spěchají, aby pokryli mulčování sazenic právě transplantovaných do země. Taková „ochrana“ má ale depresivní účinek nejen na zemi, ale také na vysazené plodiny. Proto je lepší počkat, až sazenice zesílí a porostou, a až poté mulčovat.
Kvalita mulčování je ovlivněna také výškou jeho vrstvy. Pokud je moc tenký, nebude mít žádný účinek, jestli bude příliš silný, povede to k rozpadu. Optimální výška je 3-7 centimetrů, na těžkých půdách stačí pouhé 3 cm a na těch lehkých 6-7 cm.
Problémem může být složení mulče. K mulčování se používají různé materiály – pokosená tráva, sekaná kůra, drcený kámen. Některé suroviny mohou být pro rostliny prospěšné, jinak nikoli. V kyselé půdě lépe rostou borůvky nebo hortenzie. Pro hrozny a jahody je zase lepší mul ze slámy, odřezků trávy a kompostu. Musíte zvážit vlastnosti každé plodiny, kterou budete mulčovat.
Rostliny by neměly být pokryty mulčováním
Někteří zahradníci staví kolem stromů hromady kůry nebo jiného materiálu. Zelenému prostoru to ale nepřidá na zdraví a může to vést k rozpadu kořenového systému a následnému úhynu rostliny. Položte vrstvu mulče tak, aby se rostlin vůbec nedotýkala. Kolem nich nechte volný prostor.
Mulčování zadržuje vlhkost, odpařování probíhá pod její vrstvou pomaleji. Proto rostliny, které jsou mulčovány, zalévejte méně. Jestli budete rostliny namáčet, odstraňte vrstvu mulče. Nejdříve se tedy rostlina musí zalít, a až poté mulčovat. Jinak mladé rostliny uhynou. Jedním z nejdostupnějších materiálů na mulčování jsou plevele.
Jestli se při jejich používání dopustíte chyby, je možné, že nebude sklízet žádné plody. Plevely by měly být dobře vysušeny a je lepší odstranit kořeny, aby se nezachytily na zemi. Mulčování je metoda, která usnadňuje život všem zahradníkům. Musí se ale provádět správným způsobem a za správných podmínek. Musíte nechat otevřený prostor pro hmyz, aby mohl opylovat rostliny. Je dobré také střídat materiály.