Kreativní triky pro vaší zahrádku, které zkrášlí, ulehčí práci a ochrání záhonky

Zahrádkářství může být výtečná terapeutická metoda jak zmírnit stres a duševně si odpočinout. Mimo jiné je výhodou, když si sami dokážeme vypěstovat nějaké to ovoce, zeleninu, bylinky. A rozhodně nejde jen o tvrdou lopotu. Pokud máme práci na zahrádce hotovou a zahrádka je rozdělená na zóny: pěstitelská, pastva pro oko (kytičky) a odpočinkovou, můžeme si na zahrádce vychutnat úžasné okamžiky.

Kochat se pohledem na úrodu, pestrobarevné kytky, kvetoucí keříky a stromky, poslouchat ptáčky či dokonce bublání potůčku. Někdy mohou naši snahu a péči o zahrádku zhatit různé okolnosti – pes či kočka rozhrabe záhon, poláme kytky, ptáci ozobou co se dá apod. Přinášíme vám pár triků, jak některým nepříjemnostem zabránit, také triky pro zkrášlení zahrádky.

Vidličky v půdě

Vidličky zapíchané do zeminy chrání před poškozením drobné rostlinky. Nezřídka se stává, že na záhon zamíří kočka nebo pes. Cizí předměty takto nastražené jim zamezí ve skákání do záhonků či dokonce vykonávání potřeby tam, kde se vám to zrovna nehodí.

Plech na muffiny

Použít můžete starý plech, který již k pečení nepoužíváte, ale klidně i ten, který stále k pečení slouží, a pak jej umýt. Spodní strana vám výtečně poslouží k vyznačení místa pro výsadbu semen.

Skleněné láhve

Od nynějška nevyhazujte láhve (použít lze jakékoliv skleněné láhve cca stejného tvaru a velikosti). Můžete je následně recyklovat a vytvořit z nich lem kolem chodníčku lemování či je umístit přímo kolem záhonků. Z láhví se dají také vytvořit různé ostrůvky do kterých pak nasadíte kytky.

Staré lžičky

Staré lžičky, které už v kuchyni neupotřebíte můžete upotřebit ještě na zahrádce. Stačí je pomocí kladiva vyklepat, narovnat a následně nabarvit a popsat. Pak stačí zapíchat do jednotlivých úseků, ať víte, kde jste co zasadili, kde vám co roste.

Hydratace rostlin

Opět jsme u láhví, které vám mohou výtečně posloužit, když třeba pojedete pryč a nemá vám kdo zalévat úrodu. Naplňte láhev vodou a umístěte hrdlem do zeminy. Rostliny tak budou hydratované a vy můžete v klidu na pár dnů odcestovat.

Zvonkohra

Na tuto zvonkohru budete potřebovat starý cedník a příbory. Do rukojetí příborů vyvrtáte dírky a zavěsíte pomocí kroužku na klíče na řetízky, jejíž druhý konec upevníte k cedníku. Cedník už jen stačí naplnit hlínou a nasadit kytky. Pak celou parádu zavěsíte tam, kde vám to vyhovuje.

Obrázky: davidwolfe