
Hnojení česneku začíná pěstitel provádět už v dubnu. A opakuje je pravidelně, nejlépe každý měsíc. Tato péče se pak odrazí na úrodě.
Nyní, když už se otepluje a dny jsou delší, začíná česnek růst jako o závod. A to je čas, kdy mu musíte věnovat první péči. Co mu dodáte teď na jaře, to přispěje ke zdravému vývoji rostlin a úrodě pořádně velkých palic. Podle doby výsadby existují dva druhy česneku: podzimní a jarní.
Česnek sázený na podzim
Pokud jste česnek vysázeli na podzim, mají rostliny nyní, v první polovině dubna už minimálně 15 cm. A proto je na řadě první přihnojování. A také zálivka. Pokud neprší, je zapotřebí česnek pravidelně zavlažovat. Má totiž mělký kořenový systém a vodu hluboko v půdě nedokáže využít. A jak zemina na povrchu rychle prosychá, mohlo by se stát, že zaschnou i kořeny. Závlaha je nezbytná v dubnu i v květnu. Až poslední měsíc před sklizní můžete zálivku omezit.
Důležité je i odplevelování, neboť plevel mívá úporné kořeny, které dokáží zabrat všechny živiny v okolí pro sebe, a pro česnek by nezbylo nic. A stejně tak plevelné rostliny vypíjí všechnu vláhu. Také mírné prokypření půdy je česneku ku prospěchu. Ke kořenům se tak dostane vzduch. Česnek má každopádně podle EpicGardening vysoké nároky na živiny, tak mu je dopřejte.
Dubnové vysévání může být neobvykle pestré. Na výsadbu je připravený i hrášek a cibule
Hnojení česneku
Česnek, který jste teprve teď na jaře vysázeli, jste zajisté vpravili do půdy dobře prohnojené organickými hnojivy, a to už na podzim. Anebo jste použili vyzrálý kompost. Proto není zapotřebí letos jarní česnek přihnojovat. Kdo ho však vsadil do chudé půdy, může začít hnojit asi měsíc po výsadbě. To už budou jednotlivé stroužky dobře zakořeněné a vytváří se zelená hmota.
Česnek z podzimní výsadby už má na přihnojení vhodný čas. Můžete použít celou řadu přírodních produktů.
- Guáno – jedná se o organické hnojivo, které se získává z exkrementů zejména mořského ptactva. Protože se mořští ptáci živí rybami, jejich trus je plný hořčíku a fosforu. Zakoupit je můžete ve všech zahradnictvích, specializovaných prodejnách pro dům a zahradu a také v některých supermarketech.
- Frassio – organické hmyzí hnojivo z trusu a exoskeletonů potemníka moučného.
- Kejda z drůbežího hnoje – asi dva kilogramy drůbežího trusu zalijte deseti litry dešťové vody, radí Deccoria. Nechte stát v zahradě na stinném místě až do té doby, kdy přestane kejda pěnit. Pak ji zřeďte v poměru 1 díl kejdy a 10 dílů vody a můžete aplikovat k česneku. Používejte jednou za měsíc, a to celkem 3krát až 4krát.
- Granulovaný chlévský hnůj – dodá česneku všechny potřebné živiny, nemusíte shánět hnůj na podzim a s předstihem ho zarývat, práce s granulemi je čistá a pohodlná. Dodržujte návod k použití.
Na BydlímeÚtulně jsme pro vás rovněž sepsali postup, jak na jaře přihnojovat ovocné keře.
Zdroje: Deccoria, EpicGardening
Napište komentář