Nevynechejte žádný z důležitých kroků k regeneraci trávníku po zimě. Po celou sezonu bude krásně zelený

Fotografie: Unsplash

Pokud chceme mít kvalitní trávník, je potřeba se o něj starat. Mezi takovouto péči patří jarní údržba, pravidelné zastřihávání, ale i zavlažování.

Touha každého majitele zahrady je hustý trávník, svěží zelené barvy. Pokud na svém trávníku z jara objevíte kruhy plně suché trávy, je nejvyšší čas na jeho regeneraci. Jak dosáhnout krásného „koberce“, který Vám bude závidět nejeden soused? A co při péči o trávník rozhodně nedělat? Máme pro Vás pár důležitých rad.

Odstranění starých vrstev a dodání čerstvého vzduchu

Prvním ošetřením, které svému trávníku dopřejte, je pečlivé shrabání. Během zimy se na něm nashromáždilo velké množství suché trávy, listí a určitě i mechu. Je potřeba tyto vrstvy vegetace odstranit, aby nás trávník mohl volně dýchat a dostávalo se k němu dostatečně množství světla. Také se musíme  vrhnout na odstranění plevelů. Mezi plevel, který na náš trávník rozhodně nepatří, se řadí např. pampeliška nebo podběl. Tyto druhy rostlin způsobují, že naše tráva nemá dostatek kyslíku a dusí se. Prevencí v boji proti pleveli je pravidelné zastřihávaní našeho trávníku.

Fotografie: Unsplash

Trávník je potřeba pořádně prostřihat, abychom se zbavili zbytku suché trávy a nová tráva nám tak rostla rychleji. Na prostříhání trávy se ideálně hodí vertikutátor, který trávník prostřihá speciálními úzkými, ostrými noži. Pokud je půda pod trávníkem těžká a kompaktní, bude potřeba její provzdušnění. Toto ošetření slouží k větrání půdy, trávník se potom rychleji zotavuje z prodělané zimy. K tomuto účelu slouží speciální přístroj, tzv. provzdušňovač. Ten má svisle umístěné ostré hroty, které propichují trávník a okysličují tak jeho kořeny.

Poradíte si i bez specializovaných strojů

Pokud nevlastníte ani vertikutátor ani provzdušňovač, nezoufejte. Poradit si zvládnete i bez nich. V méně zarostlém trávníku Vám poslouží obyčejné hrabání a na okysličení půdy použijeme běžnou vidličku, kterou postupně zem propícháme. Po provzdušnění zbytky trávy posypeme čistým pískem. Dojde tím k zaplnění vzniklých otvorů a díky písku také následně k lepší propustnosti půdy. V místech, kde se již vytvořila suchá kola, je potřeba zasít novou trávu. Ideální je zvolit stejnou směs, aby nedošlo k odlišnému zbarvení trávníku.

Fotografie: Unsplash

Aby nám trávník vydržel co nejdéle, vyplatí se investovat čas i peníze do jeho pravidelné výživy. Dobré hnojivo pro trávník obsahuje dusík, fosfor a draslík. Dusík je vhodný pro podporu rychlého růstu, fosfor nám zajistí správný vývoj kořenů a draslík podporuje odolnost trávy proti podmínkám okolí. Pokud během jara dochází k silným dešťům, není nutné se již více starat o zavlažování. K otestování nám stačí do země píchnout. Pokud je půda suchá i v hloubce 5 cm, bude potřeba zavlažování uměle podpořit. Zalévat trávník je ideální ráno.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]