Nejen výmalba, ale i vnitřní omítka potřebuje jednou za čas spravit. Ve starších budovách nebo při rekonstrukcích je ovšem často nutné provádět kompletní omítnutí vnitřních stěn. Podívejte se, co byste v takové situaci měli vědět.
Potřebujete-li nahodit omítku v domě, obvykle je mnohem jednodušší si pro tento účel najmout profesionály. Velkoplošné omítání není nic jednoduchého a v případě, že nemáte dostatek zkušeností, by vám taková práce trvala mnohem déle než řemeslníkům. Potřebujete-li ovšem opravit nebo znovu nahodit omítku pouze v malé místnosti, zvládnete to s trochou šikovnosti velmi dobře i svépomocí a můžete tak poměrně slušně ušetřit, pokud ovšem dodržíte všechny předpoklady správného provedení.
Jak omítnout zeď
Před vlastním nanášením omítky je potřeba zkontrolovat rovinnost zdiva (latí nebo dlouhou vodováhou). Pokud jsou v rovinnosti zdiva odchylky, je potřeba je vhodným způsobem vyrovnat – zejména pokud jsou nerovnosti vzniklé vydrolením malty. Pokud se chystáte omítat nově zbudovanou zeď, je potřeba počkat, než pojivo dostatečně ztvrdne, aby nedocházelo k jeho prasklinám. Při nanášení omítky pak postupujte podle následujících kroků:
- výběr vhodné omítkové směsi
- příprava nástrojů a výztužných prvků
- proces omítání
Výběr omítkové směsi
Při výběru omítkové směsi je potřeba se orientovat nejen s ohledem na cenu, ale také právě na zmíněnou rovinnost podkladu. Základní typy omítek dosahují obvykle rozdíl v minimální tloušťce vrstvy, kterou je možné při jejich aplikaci dosáhnout. U levnějších omítek se dostatečné kryvosti dosahuje při tlustší vrstvě, která může způsobit rovinné nedokonalosti nebo vybouleniny, u dražších typů lze předpokládat velmi rovný povrch. Důležitými parametry jsou:
- silná a soudržná vrstva bez prasklin
- minimální smršťování
- velmi dobrá adheze na omítaný povrch
- dobrá tepelná a zvuková izolace
Příprava nástrojů a výztužných prvků
Pokud je omítaná plocha nerovná, je potřeba ji před omítáním vyztužit. Výztuž může mít podobu profilů nebo sítě, nejčastěji se vyrábí z plastu nebo kovu. U relativně rovných zdí se používá vyrovnávací sádrová směs. Pro samotné omítání je pak potřeba si připravit vhodné nářadí – kromě nástrojů pro instalaci výztužných prvků se bude jednat především o nástroje pro omítání, jako je zednická lžíce, lať pro strhávání, hladítko apod.
Proces omítání
Samotný proces omítání se pak skládá z následujících kroků:
- Kontrola rovinnosti a označení míst pro umístění výztužných prvků.
- Aplikace základního nátěru.
- Příprava povrchu připevněním výztužných prvků.
- Rozmíchání omítkové směsi.
- Nanášení omítky – omítka se nahazuje postupně v tlustší vrstvě.
- Strhávání omítky latí.
- Kontrola kvality a oprava nerovných míst.
- Vyhlazení hladítkem.
Po nanesení musí omítka nějakou dobu zrát. Potřebná doba je obvykle uvedena v informacích od výrobce.
Zdroj: ThisOldouse