Toužíte po tom, aby na vaší zahradě rostly nádherné lilie? Péče o ně není náročná, pokud dodržíte několik základních podmínek.
Pěstování lilií se spousta lidí bojí. Tento strach není oprávněný, protože se nejedná o nic nepřekonatelného. Zvládne to dokonce i začátečník. Na začátku si vyberte zdravě vypadající cibulky. Měly by být velké, šťavnaté, bez viditelného poškození a mladých výhonků. Když si je přinesete domů, uchovávejte je zabalené v novinách nebo papíru v lednici – nejlépe v přihrádce na zeleninu. Pokud jste si sadbu zakoupili v perforovaném plastovém sáčku, vložte jej do chladničky, aniž byste odstranili původní obal.
Skladování cibulek
Cibulky skladujeme v chladu, který odpovídá vaší lednici. Nicméně dodržení této podmínky neznamená, že se nemohou zkazit, proto je pravidelně kontrolujte. Všechny zkažené nebo nezdravě vypadající cibulky ihned odstraňte. Začnou-li klíčit, prořízněte obal cibulky na místě, kde se výhonek objevil. Takto je udržujte až do chvíle, než se rozhodne je vysadit.
Výsadba lilií
Na výsadbu existují dva termíny: konec dubna nebo polovina října. Před samotnou výsadbou je namočte do speciálního fungicidu určeného na cibulky okrasných květin. Tím je ochráníte před plísní a houbovými chorobami. Vhodné je použít také nějaký stimulátor růstu.
Kořeny každé cibulky zkraťte na 3 až 5 cm. Neživé šupiny z cibulek odstraňte. Cibulky vysazujte po jedné do díry o hloubce 25 až 30 cm. Jejich dno vyložte vrstvou jemného štěrku a stejně velkou vrstvou úrodné půdy. V této díře vytvořte malí kopec, na jehož vrchol položíte cibulku. Její kořeny rozložte podél kopce. Zakryjte zeminou a upěchujte rukama (ne příliš moc). Místo si označte cedulemi s označením druhu lilie. Nezalévejte je, v půdě je vlhkosti dostatek.
Péče o lilie
Pokud jste lilie vysadili na podzim, následujícího jara již pokvetou. Na jaře příštího roku už pokvetou i ty vysazené na jaře. Jakmile se klíčky vynoří ze země, použijte speciální jarní hnojivo na cibuloviny. Bude bohaté na dusík, což pomůže liliím růst.
Druhé hnojení se provádí na podzim, tentokráte by mělo jít o hnojivo, které neobsahuje dusík. To liliím pomůže přečkat zimu v zemi. Nepoužívejte organické látky, jako je hnůj, humus nebo infuze trávy, protože to podporuje výskyt plísňových chorob. Vhodnou ochranou před škůdci je popel ze dřeva, který jednoduše posypete listy i květy.
Péče o lilie v létě během kvetení a na podzim
Pravidelně je zalévejte. Půda musí být vlhká, ale nikdy ne přemokřená. Můžete použít mulč, který pomáhá zadržovat vlhkost v půdě (vhodná je posekaná tráva nebo kůra stromů). Poté, co lilie vyblednou, přestaňte je zalévat úplně. Jakmile stonky vyschnou, odřízněte je asi 10 cm nad zemí. Obvykle je to na začátku října. Položte na ně několik větví a nechte je přezimovat.
Zdroj: GardeningKnowHow