Efektivní způsoby, jak se snadno zbavit mravenců v domácnosti nebo na zahradě. Druhý den po nich nebude ani památky

Fotografie: Freepik

Přestože je většina druhů mravenců pro člověka prakticky neškodná, jejich řádění na zahradě nebo v domácnosti se může projevit na pořádku nebo kvalitě výpěstků či uskladňovaných potravin. Zbavit se jich můžete jednoduše pomocí následujících postupů.

Mravenci se v přírodě vyskytují v různých druzích a jejich působení nejenom na půdu, ale i na prostředí, v němž žijí, je obvykle poměrně pozitivní. Jejich specifické životní potřeby, které jsou založeny na vytváření různých cest za potravou, provzdušňují půdu a obohacují její složení o důležité minerály.

Objeví-li se ovšem na zahradě ve větším množství, nebo dokonce v domácnosti, často to má velmi nepříjemné následky v podobě poškození úrody nebo rozsévání plevele, v domácnostech zase mohou ničit potraviny, které jsou tam skladovány. Zbavit se mravenců může být poměrně těžkým úkolem – v tomto směru lze ovšem aplikovat řadu strategií a prostředků, které bývají v převážné většině případů úspěšné.

Fotografie: Freepik

Recepty, které vám pomohou zbavit se mravenců

Proti mravencům můžete bojovat přírodními i chemickými prostředky. Ty přírodní obvykle vychází z dlouhodobých zkušeností našich předků a aplikují se především na zahradě, kde může být používání chemických prostředků velmi škodlivé. Obdobně však lidé přistupují k chemickým prostředkům také v domácnostech, zejména pokud chovají domácí mazlíčky, nebo mají malé děti.

Přírodní prostředky proti mravencům

Chcete-li vyhnat mravence ze zahrady, mohou vám pomoci květiny a rostliny, jejichž vůně mravence odpuzuje nebo naopak přitahuje hmyz, jež se mravenci živí. Mravenci se na zahradách nejčastěji živí ovocem všeho druhu od drobných bobulí až po malvice. Do cesty jim můžete zkusit zasadit některou z těchto rostlin:

  • měsíček lékařský
  • máta
  • pelyněk
Fotografie: Freepik

Také pomáhá mezi řádky nasekat zelenou petrželku nebo rajčata. Kromě nich lze zem mezi záhony vysypat pilinami smíchanými s česnekovou kaší, která mravence odpuzuje. Obdobně fungují popel nebo drcené uhlí. Pokud chcete mravence opravdu vyhubit, můžete použít kostky cukru napuštěné kyselinou boritou nebo droždí, které si mravenci nanosí do hnízda a buď se otráví nebo si zničí zásoby. Rostliny, na kterých jsou nakladená vajíčka, stačí opláchnout mýdlovým roztokem, ideálně s příměsí soli nebo popela.

Hubení mravenců chemickou cestou

Chemikálie používané k hubení mravenců se zpravidla dělí na dva typy podle složení. Látky v nich obsažené jsou poměrně agresivní a měli byste je využívat pouze v krajních případech (tedy pokud se mravenci na zahradě vyskytují ve velkém množství a opravdu hrozí závažné zničení úrody. Obě látky ovlivňují kvalitu půdy a rostlin.

Prevence výskytu mravenců

Chcete-li zajistit, že se budou mravenci budou vaší zahradě vyhýbat, je potřeba se o ni odpovídajícím způsobem starat a čistit ji od uhnívajících nebo mrtvých rostlin a kmenů, v nichž mají tendenci se zdržovat a vytvářet hnízda. Chcete-li zajistit, že nebudou napadat stromy, obalte jejich kmen pěnovým materiálem a fólií, které jim zabrání v postupu po kmeni k větvím a plodům. Stromy lze také natírat konopným olejem.

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]