Plemena psů, která nejčastěji útočí na děti. V jejich přítomnosti dbejte zvýšené opatrnosti

Fotografie: Freepik

Mít velkého psa a zároveň malé děti je výzva pro oba rodiče. Jsou to povinnosti navíc, ale společně soužití má také spoustu výhod. U některých plemen je ale třeba zvýšené opatrnosti.

Kontakt dítěte s mazlíčkem učí empatii a odpovědnosti. Podporuje větší samostatnost dětí a navíc se naučí mít rády zvířata. Některé rasy jsou považovány za „psí chůvy“, vedle kterých malé děti vyrůstají, jiná plemena mohou ale být pro děti nebezpečná.

V tomto případě vůbec nejde o velikost dané rasy

Velmi oblíbení mezi rodinami jsou kříženci, které si odnesete z útulku. Zvíře je vám velmi vděčné, protože možná zažilo týrání nebo jiné druhy týrání a co si budeme povídat, v útulcích je tolik zvířat, že ne s každým se pracovník útulku může hodiny mazlit a hrát si s ním. Jaká jsou plemena, které nejčastěji útočí na malé děti?

Američtí vědci se pustili do studie, kdy analyzovali tisíce případů kousnutí psem. Na tomto základě poté rozlišili plemena, která patří mezi nejnebezpečnější. Hodně často se stává, že psi na děti zaútočí v parku, na procházce městem nebo v domě jejich přátel. Nejčastějšími pachateli kousnutí jsou překvapivě právě kříženci různých plemen.

Jedním z nejnebezpečnějších psů pro děti je americký pitbulteriér, který v těchto statistikách skončil na druhém místě. Má svalnaté tělo a velkou odolnost proti bolesti. Z toho důvodu se používá k hlídání dobytka, dnes jsou velmi populární ilegální psí zápasy. Jsou velmi vyrovnaní a inteligentní. Útočí ale bez varování, a to když mají pocit, že je jeho majitel v ohrožení. Dávejte si tak pozor, jak se dítě ke psovi chová. Naučte ho jemnému zacházení a v případě ohrožení reagujte co nejrychleji.

Dalším nebezpečným plemenem je německý ovčák nebo rotvajler

Často na děti útočí také němečtí ovčáci. Patří mezi nejinteligentnější plemena, ale mohou reagovat agresivně, pokud se je děti snaží škádlit nebo jim i nevinně škodit. Studie zjistila, že nejnebezpečnější jsou plemena, která váží 30-45 kilogramů, mají krátké hlavy a vyznačují se silnou čelistí.

Mezi taková plemena patří rotvajleři, američtí buldoci nebo kavkazští ovčáci a psi rasy šarpej, kteří jsou vzpurní a nemají s dětmi trpělivost. Jsou nebezpeční díky své mohutné stavbě těla. Pokud máte doma děti, rozhodně vynechte plemeno čau-čau, pekingské psíky nebo dalmatské psy. Nejsou sice agresivní, ale nelíbí se jim obtěžující zacházení – tahání za uší, zvedání do náruče nebo drsný dotek.

Fotografie: Freepik

Jak naučit dítě chránit se před útokem psa?

Velmi důležité je dítě naučit, jak se se psem zachází. Pokud si ho pořizujete, už od útlého věku dítěte ho veďte k zodpovědnosti. Zakažte tahání za ocas nebo uši a opakujte, že je to živé zvíře a žádná hračka. Starší děti by měly vědět, že cizí psi mohou reagovat jinak, než ten jejich a proto je nutné se k nim nepřibližovat.

Než si dítě pohladí psa, mělo by požádat majitele o svolení. Následuje položení ruky ke spodní části psa, aby se necítil v ohrožení a mohl si ruku očichat. Děti by měly znát signály, kterými dávají psi najevo, že nejsou spokojení – vyceněné tesáky, vrčení, zvednuté uši. Malé děti a psi by měli vždy být pod dohledem dospělé osoby – i to nejroztomilejší plemeno může být vyprovokováno k útoku na člověka rychlými pohyby nebo křikem. V případě napadení se nejlépe stočte na podlahu a zakryjte si hlavu a břicho.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]