Praní ložního prádla má svá pravidla. Roli hraje množství, teplota i četnost praní

Ulehnutí do postele je často okamžikem, na který se po celý den velmi těšíme. Jak prát ložní prádlo, abyste se při spánku cítili dokonale a spali v měkkém? Poradíme vám. Budete tak mít jistotu, že na nás čeká krásně čisté a voňavé povlečení. Možná by vás překvapilo, jak hodně ovlivňuje povlečení kvalitu našeho spánku a tím i našeho života. Dnes vám proto přinášíme několik rad, jak se starat o vaše ložní prádlo tak, aby vždy čisté, příjemné a voňavé, a vám se tak dobře usínalo i vstávalo.

Méně je někdy více

Jednou z nejčastějších chyb, které se při  praní povlečení dopustíme, je, že pračku přeplníme. V důsledku toho může dojít nejen k tomu, že se prádlo pořádně nevypere, ale také k tomu, že nedojde k důkladnému vymáchání pracího prostředku a citlivějším osobám to poté může způsobit podráždění pokožky během spánku. Dalším problémem, který může přeplněná pračka způsobit, je poničení barevného potisku a také výrazné pomačkání látky, které bude následně vyžadovat více práce při žehlení.

Jak často povlečení prát?

Povlečení se doporučuje prát jednou za čtrnáct dní, v létě každý týden. Pokud vám to přijde příliš často, uvědomte si, že v posteli trávíte až třetinu dne a pot, vlasy, prach a částečky kůže jsou skvělým místem pro roztoče a bakterie.

Jaká je správná teplota?

Zatímco dříve se z hygienických důvodů doporučovalo prát povlečení na šedesát stupňů, dnes je s ohledem na různé materiály a potisky vhodnější prát povlečení na čtyřicet stupňů. Tato teplota je totiž k látce i barvám mnohem šetrnější, a prádlo se tak tolik neopotřebovává. Z hlediska hygieny se nemusíte ničeho obávat, dnešní prací prostředky a výkonné pračky prádlo dobře vyperou již při nižších teplotách. Nepodceňujte ani výběr správného pracího prostředku. Prací prášky na bílé prádlo opravdu používejte pouze na praní bílého či světlého povlečení bez potisku, tyto prací prostředky totiž často obsahují zesvětlovače, které způsobují blednutí ostatních barev. Pokud máte tmavé povlečení, použijte tekutý prášek, který na jeho povrchu nezanechá bílé stopy. Obecně se také doporučuje prát veškeré povlečení obrácené naruby.

Pozor na aviváž

Další častou chybou je, že proto, aby bylo povlečení voňavé, používáme aviváž. Použití aviváže sice prádlo provoní, ale zároveň látku připraví o některé její přirozené vlastnosti, jako je například prodyšnost a schopnost absorbovat vlhkost, neboť na povrchu látky vytvoří neprostupný film. Proto je lepší místo aviváže zvolit spíše parfémovaný prací prostředek nebo k praní přidat několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje.

Jak povlečení sušit?

Lepší než sušit ložní prádlo v sušičce je nechat ho proschnout na šňůře, nejlépe na teplém a vzdušném místě. Nikdy nesušte povlečení v koupelně, prádlo zde snadno zatuchne. Pokud používáte kolíčky, nedávejte je do rohů povlečení, mohly by se zbytečně vytahat. Vzniku puků lehce zamezíte tím, že povlečení pověsíte přes několik šňůr najednou. V případě, že sušíte prádlo venku, nechte ho obrácené naruby, sluníčko by mohlo způsobit vyblednutí barev. Pokud chcete povlečení žehlit, dělejte to tehdy, když je prádlo ještě mírně vlhké. Žehlení bude mnohem snazší a zároveň zabráníte tomu, aby žehlička vlákna poničila. Krepové povlečení či povlečení z bavlněného saténu a mikrovlákna má tu výhodu, že se žehlit nemusí.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]