Moje sousedka mi ukázala, na co všechno doma používá jedlou sodu. Šetřím tak spoustu času i peněz

Fotografie: Milda 444 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Jedlá soda čili bikarbonát sodný (hydrogenuhličitan sodný) je univerzálním pomocníkem v domácnosti. Způsobů jejího využití je opravdu nepočítaně.

Možnosti použití jedlé sody jsou široké a rozmanité, od pečení a vaření až po úklid a osobní hygienu. V kuchyni ji použijete při pečení, kde se často používá jako kypřidlo do těst, případně přispívá ke změkčení luštěnin při vaření. Soda se osvědčila i při péči o tělo: může pomoci udržet pleť čistou a svěží, zmírní podráždění po štípnutí hmyzem nebo poslouží jako přírodní zubní pasta.

Jedlá soda při úklidu

Nezastupitelnou roli má jedlá soda při úklidu domácnosti. Poslouží při odstraňování nežádoucích pachů z ledničky. Při úklidu a čištění může soda nahradit průmyslově vyráběné chemické čisticí prostředky. Je totiž velice účinná při odstraňování mastných nečistot, mytí připálených hrnců nebo trouby či grilu. Soda dokáže také neutralizovat pachy, a to třeba v obuvi nebo na kobercích. A nemáte-li průmyslovou krystalickou sodu, můžete tu jedlou použít i ke změkčení vody při praní.

Přidáte-li do sody ocet, získáte dokonalé odmašťovadlo a také se zbavíte skvrn na prádle. Soda je přírodní, ekologická, a hlavně cenově dostupná, což z ní činí ideální prostředek pro každodenní používání v domácnosti. Pomocí sody můžete vyčistit i zlaté šperky, jak jsme na BydlímeÚtulně napsali v minulosti.

Díky tomuto lidovému triku se myčka na nádobí vyčistí doslova sama do několika minut

Soda jako základ osvěžovače vzduchu

Díky jedlé sodě však také lze příjemně provonět interiér. A vůni si vyberete takovou, jaká vám nejvíce vyhovuje: levandule působí proti stresu, citron a heřmánek mají relaxační účinky, eukalyptus díky čisticím účinkům zlepší dýchání, pomeranč uklidňuje, uvádí web RecettesPlat. Takže necháte-li svou domácností linout příjemné vůně, podpoříte příznivě svou psychiku. Většina lidí používá různé kupované osvěžovače vzduchu. Jenže ty mnohdy různé pachy neeliminují, ale pouze maskují. Navíc mohou prostředí znečišťovat a být zdraví škodlivé.

Co budete na výrobu osvěžovače vzduchu z jedlé sody potřebovat? Dvě polévkové lžíce jedlé sody, 80 ml destilované vody, 20 ml alkoholu, 100 kapek organického esenciálního oleje podle vlastní volby. Ingredience dejte do rozprašovače, pečlivě protřepejte a nechte 24 hodin uležet v ledničce. Pak už můžete tento vonný roztok použít jako osvěžovač vzduchu v bytě.

Další využití jedlé sody

  • Při bolesti v krku můžete slabý roztok z jedlé sody kloktat.
  • Malá lžička sody pomůže při zažívacích potížích nebo pálení žáhy.
  • Pomáhá na opary, uvádí web GreenerIdeal.
  • Pomůže od zápachu plastovým krabičkám na jídlo.
  • Citronem a jedlou sodou vyčistíte mosaz a zvýšíte její lesk.
  • Sodou s přídavkem octa vyčistíte toaletu.
  • Vyčistíte s ní spárovací hmotu mezi dlaždicemi.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*