Jakmile sklidíte poslední zbytky letošních okurek, pusťte se do přípravy záhonu na příští rok. Takto si vychutnáte opravdu bohatou úrodu i bez častého hnojení.
Po dokončení pěstování každé plodiny se vyplatí půdu v záhonu vhodnými způsoby ošetřit. Zvláště důležitý je tento krok v případě, že se nechystáte na místě pěstovaný druh plodin vystřídat. Takto předejdete šířením nemocí a některých chorob a pro příští sezónu rostlinám zajistíte dokonalé životní podmínky, kde budou moci snadno růst a dobře prospívat.
Jak zničit bakterie v záhonu
Jednoduchým způsobem, jak se výskytu některých patogenních bakterií zbavit, je využít k hnojení záhonu 3% roztok síranu měďnatého. Ten dokáže velmi účinně zničit veškeré zárodky nemocí, které by po letošních okurkách mohly v půdě zůstat a přezimovat. Tuto metodu lze použít preventivně i v případě, že jste se s žádnou nemocí v tomto roce nepotýkali.
Jak zpracovat okurkový záhon
Září je ideální dobou ke zpracování okurkového záhonu. Začněte tím, že se nejprve zbavíte všech rostlinných zbytků. V dalším kroku pak odstraňte část hlíny a přidejte vrstvu vyzrálého kompostu. Na jeden metr čtvereční spotřebujete zhruba 3–4 kýble. Další vrstvu by měla tvořit neutralizovaná rašelina a písek, aby se půda dostatečně prokypřila.
Hnojení záhonu
Jakmile máte všechny vrstvy připravené, přidejte zpět i odstraněnou vrstvu a důkladně vzniklou směs promíchejte. Nakonec záhon zalijte hnojicí směsí bohatou na trichodermu, která pomáhá urychlit rozklad všech organických látek v půdě i zničení škodlivých bakterií. Důležité je, abyste tuto činnost provedli včas a prospěšné bakterie začaly pracovat dříve, než začne mrznout.
Střídání zasazených plodin přiblíží okurkovou úrodu k potenciálu. Přeruší se tak i životní cykly škůdců
Na zimu je možné záhon přikrýt krycí fólií, nebo na něj nasypat mulčovací směs. Tímto způsobem taktéž uspíšíte rozklad organické hmoty a zároveň půdu ochráníte před jejím promrzáním. V polovině října se vyplatí ještě záhon zasypat minerálními hnojivy a nechat je působit.
Zdroj: Xitrosti