Pěstování okurek do výšky šetří práci i prostor na zahradě. Dřevěné tyče navíc zvýrazní záhon

Fotografie: Depositphotos

Vychutnejte si v létě opravdu velkou úrodu okurek pomocí tohoto jednoduchého triku. Pěstovat je můžete téměř kdekoliv. Díky těmto trikům je budete v létě sklízet po kýblech.

Jen máloco překoná pocit sklízení vlastnoručně vypěstovaných plodů a chuť čerstvého ovoce a zeleniny. Nemusíte být zkušený zahradník, abyste si dokázali zajistit vlastní úrodu. Stačí při pěstování rostlin dodržovat určitá pravidla a sklízet můžete postupně od jara až do zimy. Pomocí těchto triků bude vaše úroda okurek opravdu bohatá.

Proč pěstovat okurky do výšky

Okurky lze pěstovat téměř kdekoliv. Velmi dobře vám porostou vysazené ve venkovním záhoně, ve skleníku, nebo dokonce i v pěstebních nádobách. Ty pak stačí přesunout na vhodné místo, a ušetříte tak prostor na svém záhoně. Pěstování okurek ve vertikální poloze je mnohem praktičtější a účinnější. Jednotlivé plody mají mezi sebou více místa a větší přísun vzduchu i světla. Navíc se lépe sklízejí, než když se výhonky plazí po zemi.

Tímto pěstováním rostliny ochráníte před vznikem nemocí, houbových chorob nebo plísní, čemuž jsou při kontaktu se zemí vystavovány. Opylovači se také snadněji dostanou ke květům, a díky tomu budou okurky lépe plodit. Při jejich zalévání také spotřebujete menší množství vody, protože stačí zalévat pouze u kořenů. Dřevěné tyče navíc zvýrazní zahradu.

Vyvazování okurek

Růst okurek musíte pravidelně sledovat a kontrolovat. Rostoucím výhonkům musíte zajistit oporu, aby se nezlomily. To uděláte například tak, že do země zatlučete dřevěné kolíky nebo tyče o délce 2 metry. Mezi jednotlivými tyčemi by měla být maximální vzdálenost 5 metrů. Nahoře je spojte ocelovým drátem a další drát mezi nimi natáhněte přibližně 15 cm od země. K vytvořené konstrukci pak stačí výhonky jednoduše přivázat provázkem.

Sousedské spory mezi okurkami a okolními rostlinami: Kradou si potravu nebo lákají škůdce

okurky rostlina
Fotografie: Pixabay

Existuje několik způsobů, jak okurky vyvazovat. Pokud nechcete s výrobou konstrukce ztrácet čas, lze použít již vyrobené mřížky a sítě, na které výhonky navážete. Důležité je, aby byla opora dostatečně silná. Špatně zvolené materiály mohou být vlivem povětrnostních podmínek, počasí nebo tíhou rostlin a plodů brzy poškozeny.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]