Vyčistit zašlý koberec je nutné z estetického i hygienického hlediska. Buď si koupíte komerční prostředky, anebo se do toho pustíte s jedlou sodou a solí.
Je váš koberec už zašlý a sešlapaný, možná také trochu zapáchá, a vy si přesto myslíte, že čas k jeho výměně ještě nenastal? Jdete na to správně. Vzhled staršího koberce je možné napravit, a to dokonce jen pomocí přírodních prostředků, které se běžně skladují v každé domácnosti.
Starý koberec nevyhazujte předčasně
Nejběžnější údržbou koberce je luxování. Je velmi praktické, ale postupem času přestává stačit. Jak se koberec začíná sešlapávat, zůstávají v zacuchaných vláknech zbytky drobků, prachu, roztoči. Nevyhnete se ani různým skvrnám, a chováte-li v bytě chlupaté mazlíčky, i oni dokáží koberce pěkně zaneřádit. Srstí, močí, rozpatlaným krmivem a podobně. Co tedy se znečištěným kobercem dělat?
Možností je celá řada. Vyhození a nahrazení novým jsme odmítli již na začátku. Můžete si tedy objednat firmu, která se čištěním koberců zabývá. Vyčistí vám koberce speciálním strojem, takže nebudete litovat. Ale počítejte s tím, že to bude drahé. Anebo si můžete takový stroj vypůjčit a provést údržbu koberců sami. To vás přijde trochu levněji, ale musíte pro čistič zajet, práci provést a zase stroj vrátit.
Někdo má u svého typu vysavače i různé pěnovače a tepovače na čištění koberců. Jenže takovou očistu provádíte spíš v létě. Koberce jsou totiž vlhké a při otevřených oknech lépe prosychají. A přitom byste měli koberce hloubkově čistit častěji. Obzvláště jsou-li ve vaší rodině alergici či astmatici. Zkuste tedy koberce vyčistit rychle, snadno, a hlavně nasucho.
Šikovné čištění trouby ušetří peníze i námahu. Pomoc nabídne i ocet a voda
Odstranění skvrn
Předem je zapotřebí, abyste koberec důkladně vyluxovali, radí na webu Deccoria. Čím víc nečistot se vysavačem odstraní, tím lepší bude konečný výsledek. Poté je na řadě odstraňování skvrn. Rozhodněte se podle materiálu koberce, barevnosti i druhu skvrny. Na světlých kobercích můžete na skvrny použít ocet, citron, jedlou sodu se solí, peroxid vodíku.
U tmavších barev buďte opatrní, mohlo by dojít k jejich nerovnoměrnému zesvětlení. Přípravek raději vyzkoušejte na malé ploše, někde v rohu koberce. Při čištění skvrn používejte jen minimální množství vody. Vlhkost podporuje vznik plísní a také zatuchlý zápach.
Jedlá soda a kuchyňská sůl jsou řešením
Vyčistit zašlý koberec dokážete jedlou sodou a kuchyňskou solí. Ty smíchejte v poměru 1 : 1. Kdo chce, může ještě přidat pár kapek esenciálního oleje. Nemáte-li obě hlavní ingredience, nevadí. Každá z nich vám poskytne přibližně stejnou službu i samostatně. Chcete-li pracovat zcela na sucho, po vyluxování posypte celý koberec připravenou směsí a lehce ji do vláken zapracujte, doporučují na webu FloorCareKits. Jde to pomocí kartáčku nebo i hrubším čistým smetákem.
Kdo chce použít vlhký způsob čištění, může koberec nepatrně postříkat vodou, a to pomocí rozprašovače, a teprve poté aplikovat sodu a sůl. Nechte směs působit přes noc a druhý den pořádně koberec vyluxujte. Vlákna se narovnají a rozjasní, zápach zmizí. Jedlé soda má v domácnosti široké možnosti využití. Dokáže například při praní změkčit ručníky a osušky tak, že jsou hebké a nadýchané, jak jsme již dříve radili na BydlímeÚtulně.
Napište komentář