Zima byla v některých částech republiky mírná. To znamená, že se klíšťatům daří dobře i navzdory tomu, že zima byla dlouhá. Objevují se na loukách i zahradách.
Máte zahrádku, kterou si užíváte od jara do podzimu i se svými dětmi a domácími mazlíčky? Jediné vrásky na čele vám dělají klíšťata, ale nechcete na trávník stříkat škodlivé chemikálie? Děláte dobře. Chemie zabíjí i jiný hmyz a navíc není vhodná, pokud na zahradě pěstujete ovoce nebo zeleninu. Naštěstí existuje i jiné řešení.
Přirozeným odpuzovačem klíšťat je křemelina
Oxid křemičitý je bílý nebo žlutý a používá se v průmyslu k filtrování, izolaci či odvádění tepla. Oblíbili si ji však také zahradníci. Křemelina totiž odpuzuje zahradní škůdce. V oblibě ji nemají mšice, mravenci, ani klíšťata.
Stačí jen křemelinou posypat půdu okolo zahrady a poté ji rozprostřít hráběmi. Posypat můžete také místa kolem terasy, altánu nebo ty, kde si s oblibou hrají vaše děti. Zbavíte se tak takřka všech nezvaných hostů.
Bohužel nestačí křemelinu na zahradu nasypat jen jednou. Tato přírodní látka se pochopitelně časem odplaví nebo vsákne do hlíny. Pokud je období dešťů, křemelina samozřejmě zmizí z povrchu dříve. Nutné je opakovat akci jednou za měsíc. Ano, není to zadarmo a chemikálie by vás pravděpodobně vyšly levněji. Tato varianta je však rozhodně zdravější a přívětivější k rostlinám a k ostatním druhům hmyzu.
Když klíště přesto přežije, nezoufejte
Udělali jste všechno proto, abyste se klíšťat na své zahradě zbavili, a přesto jste po návratu domů zjistili, že se vám jedno zakouslo do kůže? Nezoufejte a ihned jednejte. Důležité je zasáhnout okamžitě, jak tuto skutečnost zjistíte. Na postižené místo naneste dezinfekci, případně jód. Pokud jste někdy slyšeli, že lze využít oleje a podobně, zapomeňte na to. Není to vhodný postup, jak klíště dostat z kůže pryč. A stejně tak se nesnažte ani o krouživé pohyby.
Mnohem efektivnější je kývat klíštětem ze strany na stranu. Krouživými pohyby totiž můžete klíště přetrhnout, a tím celou akci velmi zkomplikovat. Uvidíte, že po chvíli kývání se klíště nakonec pustí. A co teď s ním? Nejideálnější je ho spálit. Raději ho však neupalujte v domě. Vyneste ho ven zabalené do papíru a zapalte ho až v místě, kde je to skutečně bezpečné. Pokud máte z klíšťat opravdu strach, nechte se raději očkovat proti encefalitidě.
Zdroj: Redakce