Rozmnožování růží pomocí řízků je celkem běžná věc. Zkušení zahrádkáři ji znají a používají, takže tento návod bude spíše pro zahrádkářské začátečníky.
Plná zahrada růží, to je pro mnohé zahrádkáře veliká radost a krása. K jejich rozmnožování můžete přistoupit právě v tomto čase. Na keřích začínají některé růže odkvétat. I z těchto stonků můžete vytvořit řízky, i když vhodnější bude stonek vyzrálejší, tedy takový, který ještě nekvetl a není vyčerpaný. Až si vhodné stonky vyberete, připravte z nich „řízky” a nechte je zakořenit. Většina z nich se vám ujme.
Vegetativní množení řízkováním
Řízkování růží je tradiční a efektivní metoda množení těchto královen zahrad. Tento proces zahrnuje odebírání částí rostliny, které zasadíte do půdy a počkáte, až se objeví nový keřík. Vybrané stonky sestřihněte tak, aby na nich zůstalo 4–5 párů lístků (délka stonku kolem 22 cm). Listy odstřihněte takovým způsobem, aby po nich zůstaly asi 2–3 milimetry dlouhé řapíky. Nestříhejte je tedy příliš těsně u stonků, mohli byste poškodit pupeny. Dva horní lístky ponechejte, píše web Sazenička.
Spodní konce řízků, které přijdou do půdy, byste měli seříznou pod úhlem 45 stupňů a namočit do stimulátoru růstu, což podporuje zakořenění. Jedná se o bílý prášek, který koupíte v každém zahradnictví a prodejnách se zahrádkářským sortimentem. Ale není to podmínkou. I bez stimulátoru se růže zpravidla dobře ujímají.
Řízky rovnou na záhon
Řízky se poté zapíchnou do zvlhčené půdy a překryjí sklenicí, která vytváří efekt malého skleníku, a tím podporuje růst. Pod sklenicí se udržuje stabilní klima, zemina nevysychá, řízky nenapadají škůdci. V zemině by měla být asi polovina stonku, druhá vyčnívá nad zemí. Nezapomeňte na zálivku kolem sklenice. Výhody této metody spočívají v její jednoduchosti a vysoké úspěšnosti ujímání řízků.
Na druhou stranu, růže množené řízkováním mohou být slabší a kvést menšími květy než mateřská rostlina. Obzvláště tehdy, jsou-li řízky z odkvetlých stonků.
Kvůli těmto nejčastějším chybám vaše orchidej neroste. Díky těmto trikům rostlinu zachráníte
Množení v kelímcích
Tak to byl způsob, kdy řízky vysadíte rovnou do záhonu. Sklenici na nich ponecháte až do pozdního jara příštího roku. Pod sklem krásně uvidíte, jestli se vytvořily kořínky, neboť v tom případě začnou růst nové listy. A teď ještě rozmnožování růží v kelímcích. Na dno kelímku vložte asi 3 cm mechu – ten bude pěkně udržovat vláhu. Pak přisypte výsevní nebo zahradnický substrát a navlhčete. Do kelímků vkládejte řízky kratší, postačí 2–3 listová očka. Délka řízku by tedy mohla mít 12–15 cm. Listy opět odstraňte, ponechte jen pupeny s kousíčkem řapíku. Řízek zasuňte až na dno kelímku do mechu, radí web CPykami.
Nejlepší jsou řízky z prostřední části stonku. Horní řez by měl být rovný, spodní šikmý a hladký, nikoliv otřepený. Kelímky postavte na okenní parapet anebo do skleníku. Před zimou kelímky zahrňte zeminou, jinak by mohly rašící kořínky i ve skleníku zmrznout, a ještě přiklopte sklenicí. Koncem jara je můžete s balem vysadit na záhon. Aby vyrostly růžové keře silné a bohatě kvetly, je zapotřebí hnojení. Zkuste na růže hnojivo z banánových slupek – psali jsme o něm na BydlímeÚtulně nedávno.
Napište komentář