Schůdky nebo žebřík

Ať už budete věšet vánoční ozdoby nebo vyprané záclony doma, nebo jen pracujete ve skladu či archivu a potřebujete se dostat do vyšších pater regálů, rozhodně potřebujete žebřík! Anebo alespoň schůdky – záleží, k jakému účelu tohoto praktického pomocníka používáte.

Dodnes se různé druhy žebříků, schůdků či pracovních plošin využívají pro práci doma či na zahradě. Ať potřebujeme natřít okna či fasádu nebo chceme očesat ovocné stromy, všude se nám bude hodit tento nenápadný klasický pomocník.

Profesionálové je pak využívají v různých průmyslových oborech při práci na stavbách či ve skladech.

Profi žebřík nebo hobby žebřík?

A záleží na tom? Jaký je mezi nimi rozdíl? Hobby žebříky většinou představují levnější variantu a jsou obvykle vyráběny ze svařovaných profilů. Pokud víme, že žebřík vytáhneme pouze párkrát do roka na drobné opravy, vyčištění okapů, připevnění různých předmětů nebo očesání několika stromů, bohatě postačí hobby žebřík. I takový vydrží několik let.

Zásadní rozdíl je tedy v životnosti při častém používání.

Profi žebříky se liší silou stěn. Takové produkty disponují protlačovaným profilem. Jsou pevnější, těžší a také jejich kování je masivnější. Často je využívají řemeslníci v různých oborech, zaměstnanci ve výrobních halách a skladech.

Hliníkový žebřík, nebo dřevěný?

Kvalitní hliníkové žebříky musí být vyráběny v souladu s normou ČSN EN 131. Samotný hliník má poměrně malou pevnost, a tudíž se využívají spíše hliníkové slitiny. Nejčastěji využívanými prvky ve slitinách s hliníkem jsou měď, která zvyšuje tvrdost a pevnost, dále hořčík, mangan či zinek. Hliníkové žebříky nebo i schůdky jsou lehké, rychle připravené k použití, přitom mají dlouhou životnost a jsou vysoce odolné.

Dřevo je klasika! Dřevěné žebříky jsou naprosto tradiční, nicméně dnes už málo vyráběné. Materiál podléhá rychlému opotřebení, a proto se dnes od něj ustupuje. Stále se z něj ovšem vyrábí oblíbené štafle, které lze využít v různých dílnách.

Žebřík je obvykle používán tak, že se opře o stěnu, případně regál nebo jiný předmět pod ostrým úhlem. Tak vznikne nakloněná rovina, po které se dá šplhat dál nahoru.

A to je zásadní rozdíl mezi žebříkem a štaflemi. Ty jsou konstrukčně řešeny jako dva samostatné žebříky spojené navzájem v horním konci pomocí pohyblivého kloubu. Tím u štaflí není potřeba pevná podpěra jako u běžných žebříků. Obvykle se štafle využívají pro práce v nižších výškách, kolem 2 až 4 m. Jsou výhodné tam, kde je třeba se přesouvat, aniž bychom museli slézt dolů. Dřevěné štafle jsou vděčnou malířskou klasikou, stačí jen papírová čepice a štětka do ruky!

Dále se používají i materiály jako plast nebo ocel. Plastové žebříky naleznou využití především ve specifických oborech, například ve farmaceutickém nebo chemickém průmyslu. Laminátové žebříky jsou nejvhodnější pro elektrikářské práce, protože laminát nevede proud.

Z oceli se zase vyrábějí třeba schůdky nebo zejména plošiny. Jsou totiž snáze opravitelné a celkově jsou robustnější a stabilnější.

Klíčové vlastnosti a typy žebříků

Běžně jsou žebříky atestovány na nosnost do 150 kg. Důležitá je také vhodná volba dalšího příslušenství. Kvalitní výběr je pak plně na Vašem rozhodnutí tak, aby tyto pomůcky splňovaly nároky na bezpečnost, pocit jistoty a stability.

· Jednoduchý žebřík je klasický model s neměnnou délkou, který vždy musíme opřít.

· Univerzální dvoudílný nebo trojdílný žebřík je oblíbený díky své variabilitě. Lze jej vysunout jako prodloužený jednoduchý žebřík nebo složit či použít jako štafle s výsuvným ramenem či bez něj.

· Teleskopický žebřík představuje úspornou variantu, neboť jej lze složit či rozložit dle momentální potřeby.

Schůdky do domácnosti i kanceláří

Schůdky jsou výhodné, protože s nimi dosáhneme, kam je potřeba. Obvykle postačí na výměnu žárovky či věšení záclon v bytě. Výhodné budou i v kancelářích či archivech, kde často potřebujeme přístup do vyšších pater regálů. Jsou skladné, snadno je lze schovat, aniž by překážely. Existují jednostranné či oboustranné varianty, s madlem i bez něj.