Špatně fungující zásuvka nepřidělává jen obavy z každého zapojení, velmi negativně působí také na samotné spotřebiče. Nemluvě o možném vyhození pojistek.
V takovém případě byste měli zjistit, kde je vlastně chyba. Může to být totiž přímo zásuvkou, kabelem spotřebiče, nebo zařízením. Nejjednodušší metoda testování je zapojení toho samého spotřebiče do jiné zásuvky. Pokud v nové konstelaci funguje, bude opravdu problém v samotné zásuvce, kterou bude třeba opravit, případně vyměnit. Existují ještě další znaky ukazující na to, že je potřeba právě zásuvce věnovat zvýšenou pozornost.
Blikající světélka
Toto je většinou problém dosluhujících nebo špatně zašroubovaných žárovek. Stejně tak k tomu ale dochází u poškozených zásuvek. Znamená to totiž, že zásuvka není schopná zvládnout příkon zařízení. Buď kvůli opotřebení, nebo přímo mechanickému poškození.
Uvolněné kabely a teplo
Zásuvka se extrémně zahřívá, případně rovnou nedrží a při nejmenší manipulaci se uvolňuje. Tento stupeň poruchovosti je závažnější, protože akumulace tepla hrozí požárem. Jedním z nejčastějších důvodů volné kabeláže je jednoduše špatná údržba celého systému.
Vypadávání zásuvky
Jakási nadstavba předchozího bodu, kterou lze spatřit v mnoha domácnostech. Zásuvka jednoduše vypadne ze zdi i tehdy, když je do ní něco zapojeno, a tlak tedy míří jejím směrem. Cokoli vypojovat lze pak jen při silném držení samotné zásuvky. Právě přílišná frekvence zapojování a vytrhávání zástrček to má ovšem na svědomí. Zásuvka je zkrátka navržena na určitou míru provozu, toto jsou pak extrémní podmínky.
Praskliny, rez, jiskry a pach
Jakmile uslyšíte bzučení nebo cítíte spáleninu, vyžaduje zásuvka vaši okamžitou pozornost. A s velkou pravděpodobností si s tím neporadíte sami, je čas zavolat elektrikáře. Když se zástrčka dostane do zásuvky plné nečistot nebo zbytků, dojde k elektrickému oblouku. Vyhození pojistek je pak to nejmenší, vám totiž hrozí zásah proudem. Prach také velmi dobře hoří a zapaluje další věci.
Zdroj: Finolex