Ačkoliv se dnes stále více lidí soustředí na svoji kariéru, a to na úkor volného času, přesto se Češi řadí ke zručným kutilům, kteří si dokážou leccos vyrobit a opravit svépomocí, aniž by potřebovali odborníky. Mnozí domácí šikulové se nebojí ani svařování, což je jinak poměrně náročný úkol, k němuž je navíc zapotřebí mít dobré vybavení. Co se vám bude hodit, pakliže chcete svařovat v domácí dílně či na zahradě?
Svářečka a její výběr
Základem je samozřejmě svářecí přístroj. V případě svářečky dnes máte na výběr z širokého spektra produktů. Svět svářeček nabízí třeba moderní invertorové svářečky, které jsou levné, navíc se dají relativně snadno používat. Nejlevnější přístroje tohoto typu vás vyjdou i na méně než 5 tisíc korun, což je suma, kterou každý správný kutil rozhodně bude akceptovat.
Výhodou amatérských invertorových svářeček je kromě jiného nízká hmotnost, takže se dají snadno přenášet. Běžnou záležitostí jsou v jejich případě nejen kompaktní rozměry, ale také kupříkladu proudová, tepelná a přepěťová pojistka. Ve specializovaných obchodech navíc k zakoupené svářečce obdržíte ještě příslušenství, zejména wolframové elektrody, zemnící kabely nebo ramenní popruh.
Bezpečnostní pomůcky
Při svařování je zcela zásadní záležitostí otázka bezpečnosti. Jistě dobře víte, že během používání svářečky dochází k odlétávání jisker, navíc vzniká často velmi ostré světlo. Proto je nutné si chránit obličej, hlavně pak zrak, jinak byste snadno mohli přijít k zánětu očních spojivek, v horším případě byste dokonce oslepli. Potřebnou bezpečnost vám zajistí efektivní svařovací kukly. Ideální jsou zejména samostmívací kukly, u nichž dochází k automatické regulaci zorníku dle toho, jak ostrému jasu při svařování čelíte.
V rámci ochrany zdraví rovněž nezapomeňte na kvalitní pracovní oděvy, nejlépe v provedení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Na rukou vždy mějte pevné ochranné rukavice, aby nemohlo dojít ke vzniku popálenin v důsledku vysokých teplot, jež při svařování vznikají v kontaktních bodech.