Tekuté tapety nejsou žádnou horkou novinkou. V Japonsku se používají k ochraně povrchu stěn domu již 400 let. A právě odtud (tedy z Japonska) se původní receptury na tekuté tapety rozšířily i do Evropy.
Tekutá tapeta je de facto suchá směs, která se smíchá s přesně daným množstvím vody a nanáší na jakoukoliv pevnou plochu. Výhoda tekutých tapet spočívá ve snadné manipulaci se směsí, protože nemusíte přemisťovat složitě mokré pláty tapet. Kyblík se suchou směsí snadno přemístíte a z jiné nádoby doléváte dle návodu jen vodu. V nabídce existuje mnoho struktur, odstínů, barev a určitě je z čeho vybírat.
Šetří životní prostředí
Tekuté tapety jsou šetrné k životnímu prostředí. Navíc patříte-li mezi alergiky, kterým vadí různé chemikálie a prach, můžete jásat. Neboť tento typ tapet neuvolňuje žádné toxické látky. Je z čistě přírodních materiálů. Neobsahují žádné pachy, jako je tomu u barev a lepidel. Jsou zdravotně nezávadné.
Výhody tekutých tapet
-
Jedná se o přírodní materiál z bavlny, hedvábí a celulózy
-
Neobsahují žádná ředidla a zdraví ohrožující výpary
-
Povrch tapet má antialergenní a antistatické vlastnosti
-
Hodí se i do vlhkých prostor – tekuté tapety dokáží absorbovat vlhkost
-
Zajišťují tepelnou i zvukovou izolaci
-
Dokáží zadržovat v místnosti teplo, čímž pomáhají snížit náklady za vytápění
Nespornou výhodou tekutých tapet je i fakt, že skvěle kryjí nerovnosti. Jejich aplikace není složitá a zvládne ji i amatér.
Podklad pro tekuté tapety
Aplikovat lze tapetu na cihlu, kámen, umakart, dřevotřísku, sádrokarton a další povrchy. Díky nim lze vyrovnat poškozené stěny anebo překrýt nerovnosti, trhliny až do velikosti tři milimetry. Před jejich aplikací není nutné povrch zdi škrábat, pokud vyloženě neodpadávají kusy stěn. Na rozdíl od běžných tapet s nimi vytvoříte povrch bez navazování jednotlivých pruhů (tedy bezešvý povrch). Dojde-li k poškození povrchu, snadno jej opravíte. Životnost tekutých tapet je až 20 let.
Obrázek: jwwalls