
Termoregulační ventil zajišťuje, aby radiátorem neprotékalo víc otopné vody, než je nutné. Ten, kdo to ví, dokáže ušetřit.
Zima na krku a potřeba topení v domácnostech je stále větší. Přitom by ale každý chtěl na teple nějak ušetřit, protože je každý rok čím dál dražší. A tak všelijak kroutíte termostatem na radiátorech, abyste si nastavili správnou teplotu. Jenomže ono je to jinak. Velká část populace totiž zřejmě vůbec neví, jak termostatický ventil na radiátoru funguje. Jedná se o důmyslné zařízení, ale co vlastně dělá?
Jak to funguje v praxi
Mnozí lidé si myslí, že termostatickým ventilem by si měli regulovat teplotu, jakou chtějí v místnosti mít. Čím vyšší číslo nastaví, tím teplejší radiátor bude. A naopak. Avšak TRV (termoregulační ventil) má zcela jiný úkol a účel, píše web Glavred. A důležité je pochopit, že pocitová teplota v místnosti nemusí odpovídat teplotě na teploměru, ovlivňuje ji zateplení objektu, vlhkost vzduchu a další faktory.
Sedíte v obýváku u televize, přitopíte si. Jdete spát, otočíte termostatem na nižší stupeň. Odcházíte z domova, termostatickou hlavici nastavíte na nulu. A to právě není dobře. A vše se odvíjí od toho, že není shoda na termínu „vnitřní teplota“ mezi projektanty, kteří navrhují topné systémy, a mezi uživateli. Většina uživatelů točí TRV i několikrát denně, třeba podle toho, že zrovna pečou, a v kuchyni je tedy tepleji z jiného zdroje, anebo oknem zasvítí sluníčko.
Náklady na vytápění lze chytře a snadno snížit. Pomůže i čištění radiátoru a rychlé větrání
Zásadou číslo jedna pro správné nastavení je nepoužívat TRV jako regulátor teploty v místnosti. Základní nastavení a regulace vytápění je nejčastěji na zdroji tepla, jímž je kotel, tepelné čerpadlo, domovní předávací stanice tepla – zkrátka podle konkrétní situace v bytovém nebo rodinném domě. Ventil pouze pomáhá udržovat požadovanou teplotu vzduchu ve vytápěné místnosti. TRV neřídí teplotu uvnitř místnosti, ale vnitřní teplota řídí ventil! Smyslem termoregulačního ventilu je řídit průtok topné vody tělesem.
Příklad fungování termostatické hlavice
Již jsme se zmínili o vyšším teplu v kuchyni, když začnete péct. Jestliže TRV zjistí, že je v kuchyni větší teplo, byť z jiného zdroje, omezí průtok horké vody vaším kuchyňským radiátorem, takže vy ušetříte. Není nutné proto TRV nijak točit, často pak člověk zapomene nastavení vrátit a zdi se pak zbytečně ochladí, což následně vede k vyšší spotřebě.
Hlavice ničím nezakrývejte
TRV zajišťuje, aby radiátorem neprotékalo více otopné vody, než je nutné. TRV zkrátka není uzavírací ventil, ale je určen k regulaci průtoku pracovní kapaliny. Změnou průtoku kapaliny se změní i výkon otopného tělesa. Změna teploty v místnosti ale nezávisí jen na snížení nebo zvýšení výkonu tělesa, ale na řadě dalších faktorů, jako jsou okolní teplota, solární teplo, teplo z elektrospotřebičů, z osob, což jsou tepelné zisky, ale také je důležitý vliv tepelných ztrát aj.
A hlavně si dávejte pozor na základní chybu, kterou zmiňuje také Estav. A tou je zakrývání termostatické hlavice, ať už závěsem, prádlem, nebo čímkoli jiným. Ta pak totiž není schopná správně reagovat na teplotu místnosti a adekvátně regulovat průtok vody v radiátoru. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o několika snadných metodách, jak za teplo v bytě ušetřit, a přitom mít doma příjemně.
Napište komentář