Časté chyby mohou pokazit celý proces zavařování. Je třeba kontrolovat dřevěné nástroje i stav plodů

Fotografie: Shisma / Creative Commons / Attribution 4.0

Zavařování patří mezi oblíbené způsoby, jak zpracovat velké množství čerstvého ovoce a zeleniny a uložit ho na vhodné místo k pozdějšímu použití. Této chybě byste se ale měli vyhnout.

Nic nechutná tak dobře jako ovoce a zelenina vypěstované na vlastní zahrádce. Jelikož není možné uchovávat je ve sklepě nebo ve skladu donekonečna, nabízí se jako ideální řešení jejich zavaření. Jedna chyba vás však může o celou várku připravit. Na toto byste si při zavařování rozhodně měli dát pozor, aby všechna vaše práce a snažení nepřišly vniveč.

Na co si dát při zavařování pozor

Velmi důležité je použít k tomuto účelu pouze zralé a čerstvé kusy ovoce a zeleniny, bez jakýchkoliv známek poškození. Přítomnost nahnilého nebo jinak poškozeného kousku může do celé várky rozšířit plíseň nebo vytvořit ideální podmínky pro výskyt a rozmnožování škodlivých bakterií. Proto než se pustíte do práce, musíte všechny kousky pečlivě omýt a zkontrolovat.

Dbejte na pravidla hygieny

Kromě zpracovávaných potravin byste měli dbát také na čistotu svých rukou i všech používaných nástrojů. Nezapomeňte, že na dřevěných prkýnkách, vařečkách a jiných dřevěných pomůckách mohou ulpívat bakterie. Abyste zabránili jejich šíření, měli byste je pravidelně a důkladně omývat a vyhnout se jejich používání při přípravě masa nebo míchaných vajec.

Zkontrolujte a omyjte zavařovací sklenice

Dále byste měli věnovat pozornost přípravě zavařovacích sklenic. Ty napřed důkladně omyjte od všech nečistot a pečlivě prohlédněte a umyjte i uzavírací víčka. Jejich mechanické poškození zapříčiní, že nebudou dobře těsnit a do zavařené směsi se dostanou vzduch i bakterie. Používejte proto jen čistá víčka bez stop rzi a jiných známek opotřebení.

Při zavařování už píle nepřijde nazmar. Lidové chyby zahrnují nešťastné množství i výběr přísad

Fotografie: 119~commonswiki / Public domain

Aby byl výsledek vašeho zavařování úspěšný, měli byste se řídit přesným receptem a postupem. Po vyjmutí sklenic ze zavařovacího hrnce nebo trouby je postavte na dřevěnou desku dnem vzhůru a přikryjte teplou dekou. Takto je nechte zcela vystydnout a poté je přesuňte do sklepa nebo na jiné temné, chladné a dobře větrané místo.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]