Při zavařování už píle nepřijde nazmar. Lidové chyby zahrnují nešťastné množství i výběr přísad

Fotografie: Ser Amantio di Nicolao / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Brzy náš čeká období sklizně. Mnoho žen v domácnostech si tudíž klade stejnou otázku, tedy jak udělat co nejlepší zavařené okurky nebo džemy. A hlavně, jak je pak nevyhazovat.

Nejde tu o to, že by zavařenin bylo hodně, ale některé chyby vedou k jejich následnému zkažení. Což zamrzí dvojnásob proto, že tomu člověk věnoval vlastní péči a úsilí. A jak říká klasik, je vždycky lepší poučit se z chyb druhých než z těch vlastních. Zdaleka totiž nejde jen o samotný proces přípravy, celý problém může začít už mnohem dřív. Třeba u toho, že jednoduše vyberete špatnou zeleninu, která se do zavařovacích sklenic naprosto nehodí.

Špatná zelenina

I když se snažíte sebevíc, nekvalitní surovina vám zkazí cokoli. Dávejte proto pozor, jaké potraviny chcete vůbec konzervovat a v jakém jsou stavu. Kontrolujte opravdu každý kousek – a to pečlivě. Tedy žádné lehce nahnilé švestky nebo drcená jablka na povidla. Pro krásně křupavé okurky nesmí být jakkoli poškozena slupka. To samé platí i pro rajčata.

Jemná sůl

Zdá se to jako nepodstatný detail, opak je však pravdou. Na konzervování používejte hrubou mletou sůl. Ta obyčejná, kterou používáte denně na vaření, vám nebude fungovat. Kupříkladu okurky jejím vlivem změknou. Stejně tak se vyhněte soli jodizované. Pravděpodobně vám jinak zelenina ztmavne a zcela změníte výslednou chuť.

Špatná voda

Základní složkou jakéhokoli láku je voda, proto její špatná kvalita zkazí chuť i nejlepší zelenině či ovoci. Na konzervování proto použijte vodu balenou nebo filtrovanou. Někteří zkušení konzervátoři doporučují opatřit si i studniční, či dokonce pramenitou vodu. Z hygienických důvodů je však lepší ji před zavařováním převařit.

zavařeniny
Fotografie: Pixabay

Přísady tzv. od oka

Zkušené hospodyně si samozřejmě mohou dovolit dělat láky „od oka“. Máte-li ovšem jasný recept, doporučuje se řídit se přesnými poměry. Dalším faktem je, že na konzervačních látkách závisí kvalita vašich polotovarů. Přidejte tedy tolik octa, soli či cukru, kolik je opravdu uvedeno v návodu.

Příliš velké kusy zeleniny a ovoce

Na polotovary pro zavařování se obecně nehodí příliš velké kusy. A je jedno, jestli jde o oblíbené krasavice z vaší zahrádky. Jde totiž o to, že velké kusy budete jen těžko solit nebo marinovat. Nezřídka se vám může stát i to, že se setkáte s kalem. Chcete-li opravdu použít právě velkou zeleninu¨, propíchněte ji párátkem, čímž usnadníte nasátí nálevu.

Nedostatečná hygiena

Ta se může stát problémem při jakémkoli vaření, u zavařování to však platí dvojnásob. Myslete na to, že sklenice budete skladovat velmi dlouho, minimálně do zimy. Čím déle, tím větší šance na vývoj bakterií. V první řadě proto zeleninu i ovoce důkladně omyjte, nezapomeňte ani na sklenice s víčkem. Použijte jakýkoli vám blízký způsob sterilizace – vaření, troubu, mikrovlnku, páru. Před přípravou si umyjte ruce, nejsou od věci ani rukavice.

Mokrá sklenice

Už se vám někdy stalo, že jste udělali výborný džem, nalili ho do sterilní sklenice, ale i tak se pak objevila plíseň? Je dost dobře možné, že nádoba byla vlhká, či dokonce mokrá. Kromě dezinfekce tedy nezapomeňte také na důkladné sušení.

Správné nádoby

Pozornost věnujte také nádobám, ne všechny sklenice jsou univerzálně vhodné. Džem ve velké sklenici dlouho nevydrží, zbytek nejspíš skončí v koši. Houby a drobné věci naložte do malých sklenic. Obsah kolikrát vyklopíte celý na několik talířů a bude hned sněden.

Zdroj: Sovkusom

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]