Jestli se dnes o něčem mluví více než o válce na Ukrajině či globálním oteplování, pak je to umělá inteligence.
Zatím se však nejedná o skutečnou inteligenci podobnou člověku, nýbrž o velice sofistikované algoritmy. AI se ovšem každým dnem zlepšuje a i díky tomu je stále běžnější součástí našich životů.
Zjednodušení práce
Umělá inteligence může mít celou řadu forem. Jednou z těch nejznámějších je jazykový model ChatGPT, který s trochou nadsázky dokáže fungovat i jako partner pro rozhovor. Mnohem více však lidé tento druh jazykového modelu používají k práci.
ChatGPT může pomoci lidem s kreativnějším psaním, při kódování nebo posloužit jako studnice informací. Zde je ovšem dobré dávat si pozor, jelikož i ten nejlepší jazykový model se často mýlí. Proto je vhodné si takto získané informace raději prověřit i u jiných zdrojů.
Zábava
Nikoho asi nepřekvapí, že umělá inteligence je nápomocna při výrobě počítačových her. Zatím je samozřejmě nedokáže generovat od A do Z, nicméně jde o velmi užitečný nástroj, který bude v budoucnu využívat stále více herních vývojářů.
U hraní ještě chvíli zůstaneme. K tomu, abychom si mohli pustit jakýkoliv titul, potřebujeme grafickou kartu. A ty bývají poměrně drahé. Proto všichni současní producenti tohoto typu karet umožňují u her zapínat uspcaling.
S jeho pomocí lze hrát v nižším rozlišení než je nativní, avšak hráč by to neměl na vizuálních kvalitách vůbec poznat. Takto je reálné hrát plynule i nejnovější hry na kartách, jež už vyjely z výrobních linek pár let zpátky.
Sociální sítě
AI je nedílnou součástí také všech sociálních sítí. Jejich provozovatelé ji používají nejen k personalizaci reklam, ale rovněž i k ochraně uživatelů. Moderní umělá inteligence by měla být schopna chránit uživatele před různými falešnými zprávami, i když ne vždy se tak děje.
Napište komentář