S příchodem jara se většina zahrádkářů chystá sázet a přesazovat rostliny. K tomu je zapotřebí květináčů a truhlíků. Možná máte nějaké z loňska, ale většinou se na nich podepíše nemilosrdné počasí. Buď je můžete opravit a ozdobit, využít kreativních nápadů anebo koupit nové.
Květináče nejsou pouze záležitostí interiérů, své pevné místo mají také na zahradě, terase, balkonu, kolem vstupních prostor, lemují cestičku napříč zahradou, za oknem. Prostě všude tam, kde chceme mít květiny, bylinky, keříky či stromky, které nechceme sadit do země.
Jak vybrat správné truhlíky
Při nákupu nových květináčů a truhlíků je potřeba si uvědomit, že ne všechny jsou vhodné. Záleží totiž nejen na tom, co do nich hodláme nasadit, ale i na tom, kde budou. Zda budou vystaveny větru, dešti, slunečním paprskům nebo dokonce mrazu či budou kryté. Správně zvolený materiál bude zárukou, že se do příštího léta nerozpadnou, neztratí tvar a barvu. Rozhodně by bylo zbytečné obávat se o omezený výběr. Dnes je možné sehnat květináče a truhlíky terakotové, keramické, ratanové, dřevěné, plastové, kameninové, betonové. Některé jsou lehké a je s nimi snadná manipulace, jiné těžké, aby snáze odolaly povětrnostním podmínkám a květináč se stromkem či keříkem se nevyvrátil.
Renovace starých květináčů
Máte-li staré, ale plně funkční truhlíky a květináče, pak by byla věčná škoda se jich vzdát jen proto, že mají vady na kráse. Opravit se dají snadno. Lze na ně nalepit střepy kachliček, kamínky, mušličky, ale i kůra, klacíky a cokoliv dalšího. Můžete je omotat provázkem, nalepit na ně knoflíky, korálky, proutí. Mnohdy stačí pouze natřít venkovní barvou a ze starých máte nové, které mohou k sobě navíc barevně ladit. Využít se dají dokonce i květináče, které mají rozbitý okraj.
Obrázek: pixabay.com