Pór patří do rodiny cibulovitých a je to univerzální, chutná a velmi oblíbená zelenina. Na pěstování však není příliš náročný a zvládne to i začátečník.
V kuchyni má opravu široké použití. Hodí se do zeleninových směsí k masu, do polévek, ale je výtečný i čerstvý, když si ho nakrájíte na chleba. Pórku se na zahradách většinou daří, ale je potřeba dodržet některá pravidla, aby dobře rostl, a vy se tak mohli těšit z jeho bohaté úrody. Výhodou pórku je to, že ho lze sklízet, i když nenaroste do požadované velikosti, a tak ho můžete sklízet do polévky již během léta.
Vyberte správnou odrůdu
Existuje více odrůd póru, které se od sebe liší raností, vzrůstem i odolností vůči některým chorobám. Pórek má dlouhou vegetační dobu. Rané odrůdy se sklízejí koncem léta a na podzim, polorané pak v zimě a ty pozdní se sklízí až následující jaro. Vhodnou kombinací odrůd tak můžete pórek sklízet ze svého záhonu prakticky po celý rok.
Výsev pórku
Pokud chcete urychlit sklizeň, nebo nemáte dostatek místa na záhonu kvůli raným salátům, můžete si pórek předpěstovat doma nebo ve skleníku. Teploty však nesmí klesat pod 7 °C. Pórek vysévejte doma 8–10 týdnů před posledními očekávanými mrazy. Naplňte pěstební nádobu kvalitním kompostem a semena zasejte 1 cm hluboko. Půdu udržujte vlhkou a teplotu na 15–21°C. Klíčení pórku trvá zpravidla 14–21 dní.
Jakmile sazenice vyženou dva páry pravých listů a jsou asi 15 cm vysoké, začněte je otužovat. Postupně je vystavujte venkovním podmínkám po dobu 7–10 dní a postupně zvyšujte čas strávený venku. Tento proces pomáhá sazenicím aklimatizovat se na venkovní prostředí a snižuje riziko, že se při přesazení nechytí.
Připravte místo pro výsadbu
Pór vyžaduje teplé slunné místo v propustné dobře prohnojené půdě. Preferuje mírně kyselé až neutrální pH půdy, mezi 6,0 a 7,0. Obohaťte půdu kompostem nebo vyzrálým hnojem. Najděte mu místo, kde jste několik let nepěstovali žádné cibuloviny, abyste snížili riziko přenosu chorob. Pórku se dobře daří v půdě i vyvýšených záhonech, můžete ho však zkusit pěstovat i ve vyšší nádobě naplněné kompostem.
Výsev semínek provádějte v březnu nebo dubnu. Můžete semínka vyset na husto, a jakmile dorostou 20 cm, můžete je rozesadit na konečné stanoviště. Jinak je sejte přibližně 15 cm od sebe a vzdálenost mezi řádky ponechejte minimálně 20 cm. Předpěstovaný pórek sázejte alespoň 10 cm hluboko, abyste dosáhli co největší bíle části pórku. Semínka nebo předpěstované rostlinky po výsadbě zalijte.
Péče o rostliny
Udržujte půdu stále vlhkou, ale ne podmáčenou, protože pór má mělký kořenový systém a potřebuje pravidelné zalévání. Mulčujte rostliny slámou, posekanou trávou nebo kompostem, aby se udržovala vlhkost, potlačovaly se plevely a udržovala se stálá teplota půdy. Pórek přihnojujte vyváženým tekutým hnojivem každých 4–6 týdnů během vegetačního období.
Zbělení stonků
Chcete-li získat jemné, co nejdelší bílé stonky, postupně kolem základny rostlin přihrnujte půdu nebo mulč. Vždy, jakmile pór povyroste, opět jeho stonek přihrňte. Dejte však pozor, abyste nezahrnuli listy, ze kterých byste později museli složitě čistit hlínu. Tento proces, zabraňuje slunečnímu záření dostat se na spodní stonky, ty tak nemohou tvořit chlorofyl a zůstávají bílé.
Sběr pórku
Pór můžete začít sklízet, jakmile stonky budou mít 2,5 cm v průměru, obvykle do této velikosti dorostou 100–120 dnů po výsadbě. Můžete sklízet i tenčí rostliny jako baby pórek, nebo si počkat na opravdu silné stonky. Opatrně uvolněte půdu kolem pórku a jemně ho vytáhněte ze země. Odřízněte kořeny a tmavě zelené vrcholy. Pro další zpracování ponechte pouze jeho bílou a světle zelenou část.
Zdroj: Royal Horticultural Society