Kiwi je sice exotické ovoce, ale pokud mu zajistíte správnou péči, můžete ho s úspěchem pěstovat i v našich podmínkách, a to klidně doma na okenním parapetu.
Může se to zdát jako nemožné, ale kiwi opravdu můžete pěstovat i na okenním parapetu. Při správné péči se vám také odmění svými sladkými plody. Kiwi má navíc krásné velké listy, a tak jeho pěstování není jen účelné, ale poslouží vám i ke zkrášlení interiéru jako zajímavá pokojová rostlina. Semínka na vypěstování kiwi získáte jednoduše z toho kupovaného. Pokud jste duší zahradník, určitě se pusťte do této dobrodružné cesty za vlastní exotickou sklizní.
Výběr kiwi a semínka
V obchodě si vyberte dostatečně zralé kiwi a zkontrolujte, že není nahnilé nebo nějak jinak poškozené. Vybírejte také ideálně v oddělení s bio ovocem. Doma kiwi řádně omyjte a nakrájejte ho na několik kousků. Dužninu jemně promačkejte, aby se semínka uvolnila, a všechny kousky vhoďte do nádoby s teplou vodou. Vše promíchejte a nechte chvíli odstát.
Poté ze sklenice vylijte oloupanou dužinu. Nádobu opět naplňte vodou a znovu promíchejte. Proces možná budete muset několikrát opakovat, než se dužnina od semínek zcela oddělí. Získaná semínka rozložte na papírovou utěrku a nechte 3 hodiny vyschnout. Na talířek nebo pod misku dejte vatu nebo gázu. Semínka do ní uložte a vše důkladně navlhčete teplou vodou.
Vyklíčí asi za týden
Vatu můžete překrýt fólií a vše umístěte na slunné a teplé místo. Průběžně vatu navlhčujte, aby nikdy nevyschla. Asi po týdnu byste měli vidět první klíčky. Vyberte si velkou, dobře odvodněnou nádobu, která bude mít 25–30 cm v průměru i hloubce. Nádoba musí mít na dně drenážní otvory, které zabrání přemokření rostliny.
Použijte kvalitní, dobře propustný substrát, určený ideálně pro tropické ovoce. Do zeminy přimíchejte perlit pro ještě větší provzdušnění. Do květináče umístěte tři semínka do hloubky 0,5 –1 cm a zlehka je zasypte hlínou. Substrát zalijte a květináč přetáhněte potravinářskou fólií. Za tři dny by se měly ukázat první rostlinky. Některé odrůdy kiwi nejsou samosprašné, a tak mějte pro jistotu vedle sebe alespoň dvě rostliny, aby došlo k oplození.
Péče o vaši rostlinu kiwi
Půdu udržujte trvale vlhkou, ale ne přemokřenou. Rostlinu zalijte vždy, když jsou horní 2–3 cm půdy suché. V zimě stačí zalévat 2–3× měsíčně. Nadměrné zalévání může vést k hnilobě kořenů, zatímco nedostatečné zalévání může rostlinu stresovat a snížit produkci plodů. Rostliny kiwi potřebují alespoň 8–10 hodin slunečního světla denně. Proto mějte rostlinu na jižním nebo západním parapetu, kde bude mít nejvíce světla.
Rostliny kiwi preferují teploty mezi 16–25 °C. Používejte také zvlhčovač nebo pravidelně mlžte listy, abyste udrželi dostatečnou vzdušnou vlhkost okolo rostliny. Dodávejte vyvážené hnojivo s pomalým uvolňováním každých 4–6 týdnů během vegetačního období. Případně použijte každé dva týdny ve vodě rozpustné hnojivo v poloviční síle.
Sklizeň kiwi
Kiwi obvykle trvá 2–3 roky, než dozraje a začne produkovat ovoce. Plody sklízejte, když jsou na dotek mírně měkké a příjemně voní. Chcete-li ovoce nechat ještě více dozrát, vložte ho do papírového sáčku s banánem nebo jablkem, abyste proces urychlili. Pokud máte zahradu, můžete vyzkoušet pěstovat kiwi i venku. Musíte si však koupit předpěstovanou rostlinu kiwi, která je odolná vůči nízkým teplotám.
Zdroj: Lime