Domníváte se, že na praní prádla není nic složitého a že se při něm více méně nedá nic pokazit? Nemáte tak úplně pravdu, spoustu z nás se při praní dopouští menších či větších chyb, které mohou výsledek poměrně zásadně ovlivnit, zvláště pokud se těchto omylů dopouštíte opakovaně. Které chyby patří mezi nejčastější?
Perete oblečení s rozepnutými zipy
Jednou z nejčastějších chyb, které se lidé dopouštějí, je, že perou džíny či obecně kalhoty a další oblečení, jako bundy či mikiny, s rozepnutým zipem. To je ale špatně, neboť rozepnutý zip může velmi snadno poškodit při praní další oblečení. Nikdy proto nezapomeňte před praním všechny zipy zapnout.
Perete plavky v pračce
Po příchodu z bazénu či návratu z dovolené od moře se spousta lidí domnívá, že plavky je nutné dobře a důkladně vyprat, aby se z nich odstranil veškerý chlor či sůl a zbytky opalovacích krémů. Z tohoto důvodu je vloží do pračky a vyperou na běžný program. Potom se ale nesmějí divit, že plavky velmi brzy ztratí svou pružnost a tvar. Materiály, ze kterých se plaky vyrábějí, jsou totiž určeny pro praní v ruce.
Používáte příliš mnoho pracího prostředku či aviváže
Pokud se domníváte, že větší množství pracího prostředku či aviváže vašemu prádlu prospěje, a že tak bude čistší a voňavější, jste na omylu. Výsledek může být spíš opačný. Přílišné množství prostředků se z vláken oblečení nedostatečně opláchne a může dojít k jejich poškození.
Pokud je oblečení více znečištěné, lepší než dát do pračky více pracího prostředku, je lepší použít režim předpírky či pustit dva prací cykly po sobě. Navíc se prací prostředek a aviváž postupem času na stěnách zásobníku a také v částech, které na první pohled nevidíme, usazují a mohou následně způsobit nepříjemný zápach. Zvláště pokud po každém praní zásobník z pračky nevyndáte a nenecháte důkladně uschnout, vlhká místa se totiž stávají rájem pro nejrůznější bakterie.
Samozřejmostí by mělo být také větrání pračky po ukončení praní tak, aby mohlo dojít k jejímu vyschnutí, jinak hrozí vznik plísně na gumovém těsnění.
Perete prádlo na příliš vysokou teplotu
Mnoho lidí si myslí, že praní je účinnější, pokud použijí cyklus s vyšší prací teplotou. Pokud ale chcete, aby vaše oblečení vypadlo déle jako nové, třicet či čtyřicet stupňů Celsia je naprosto dostačujících, zvláště pokud jde o oblečení vyrobené z vlny či hedvábí. Na vyšší teplotu se doporučuje prát pouze ložní prádlo a ručníky, samozřejmě pouze v případě, že to materiál, ze kterého jsou vyrobeny, umožňuje.
Neodstraňujete skvrny před vlastním praním
V případě skvrn je vždy lepší pokusit se je před vložením do pračky odstranit ručně pomocí odstraňovače skvrn. Běžný prací program totiž není na silně znečištěné skvrny dostatečně účinný a zároveň většina skvrn jde mnohem snadněji odstranit ihned po jejich vzniku.
Fotografie: Freepik