Klíčení mladých rostlin a zeleniny může být živnou půdou pro mnoho škůdců, který se mohou na zahradě objevit. Pomocí jednoduchých triků je ze zahrady dostanete a už se nebudou vracet.
Hlemýždi jsou škůdci, kteří se na zahradách vyskytují snad nejčastěji. Napadají mladé listy, na kterých si rádi pochutnají. Je těžké je pochytat, protože vylézají hlavně v noci, protože je nutné přijmout taková opatření, které budou fungovat hlavně po západu slunce. Existují takové způsoby – snadno se šneků zbavíte a pokud vytrváte, na vaši zahradu už se nevrátí.
Vyplatí se zalévat pivem
Mějte na své zahradě pořádek. Určitě se nechce sami brodit plevelem, který roste velmi rychle. Pravidelně ho odstraňujte. Hlemýždi mají mnoho přirozených nepřátel. Schovávají se hlavně v hromadách větví, ve stavebních materiálech jako jsou cihly, nebo ve zahradních domcích, kam ukládáte nářadí.
Hlemýždi milují vlhkost, proto se rádi ukryjí také v kompostovacích koších, kde mají skvělé podmínky k přežití. Zbavte se tak nejen plevele, ale také ostatních předmětů, které nebudete při zahrádkaření potřebovat. Nebudete tak tvořit útočiště pro hlemýždě a snadněji je najdete.
Hlemýždi mají rádi vysoké trávy a listy
Při sekání trávníků dejte pozor, abyste se zbavili všech vysokých rostlin a trav. Plevelové květinové záhony ošetřete. Většina hlemýžďů vylézá v noci, ale když je mokro, objeví se také ve dne. Pokud víte, že jich máte na zahradě mnoho, stačí záhony pravidelně zalévat. Šneky povzbudí ranní zálivka k tomu, aby večer vyrazili na jídlo. Nejlepším počasím na chytání hlemýžďů je horký den po dešti. Aby se nakladená vajíčka nevyvinula, trávník během horkých dní vysušte a obdělejte půdu.
Hlemýždi milují mnoho druhů rostlin a zeleniny. Hladový šnek může způsobit velké škody na úrodě. Jedí prakticky veškeré části rostliny, nejsou vybíraví. Některé bylinky jim ale „smrdí“ a můžete jimi tak proti nim bojovat. Patří mezi ně majoránka, tymián, česnek, cibule nebo šalvěj – o takové rostliny hlemýždi nestojí.
Kolem rostlin můžete také postavit bariéry, které nepřekročí. Stačí udělat pruh široký asi 20 cm. Použijte písek, který smíchejte s popelme, ostrým štěrkem nebo ječmenem. Použít můžete také piliny nebo jehličí. Musíte ale zkontrolovat vnitřní prostor, aby tam žádný škůdce již nebyl.
Zdroj: GardeningKnowHow