Zásady úspěšného pěstování ve skleníku: Nejdůležitější je výběr místa a velikost

Young woman working at a glass greenhouse

Pokoušíte se na zahradě pěstovat vlastní čerstvou zeleninu nebo bylinky? Skvělým řešením by pro vás mohl být skleník. Pokud vás tento koníček zcela pohltil, můžete zvážit prodloužení sezóny nebo dokonce celoroční pěstování.

Výhody skleníku

Pro vášnivé zahrádkáře nebo milovníky kvalitních čerstvých surovin poskytuje skleník hned několik výhod. Vaší zahradě nabídne místo se stabilním prostředím a teplými podmínkami. Díky tomu můžete některé vaše oblíbené suroviny pěstovat téměř celý rok. Velkým pomocníkem je také při začátku sezóny, kdy je potřeba některé druhy zeleniny nasadit brzo, ale počasí neumožňuje jejich sazení ven. V takovém případě je skleník ideálním řešením. Zeleninu bez obav zasadíte v danou dobu a po čase ji případně přemístíte na zahradu.

Výběr vhodného typu skleníku

Pokud nad pořízením skleníku vážně uvažujete. Dejte si na čas. Důkladně si promyslete všechny vaše požadavky i možnosti. Jedná se o dlouhodobou investici, a proto je potřeba zvážit vhodný typ, dostatečnou velikost vzhledem k plánovanému pěstování a další aspekty. Nezapomeňte na důležitost světla. Skleník musí být dostatečně prostorný. Pokud budou rostliny příliš blízko a budou si vzájemně stínit, nebude se jim dařit. Na trhu je navíc několik druhů skleníků, od skleněných až po polykarbonátové. Tady bude rovněž potřeba učinit rozhodnutí.

Pokud máte jasno ve velikosti a materiálu, máte v zásadě dvě možnosti, jak skleník na vaší zahradě realizovat:

  • samostatný skleník
  • skleníková přístavba

Výhodnou samostatně stojícího skleníku je, že vás nebude limitovat v umístění. Můžete si vybrat kterékoliv místo na zahradě s ideálními podmínkami. Pořizovací cena bude ovšem vyšší než u přístavby. Oproti připojenému skleníku ale světlo proniká z více stran, a tak poskytuje rostlinám o něco lepší podmínky.

Skleníková přístavba je také velmi populární. Díky využití nosné zdi například garáže stačí pořídit tři lehčí konstrukce, které vás budou v porovnání s volně stojícím skleníkem stát méně peněz. Nevýhodou ale samozřejmě je, že budete limitováni umístěním. Takový skleník si můžete dovolit jen v případě vhodného místa. Světlo do něj proniká omezenou plochou, a proto musí být jeho umístění předem důkladně zváženo.

Ideální umístění

Perfektní místo pro skleník je rovná plocha s celodenním vystavením slunci. Je jasné, že ne vždy můžete takovýmto prostorem na zahradě disponovat. Snažte se ale najít takové místo, kde se skleníku v zimě dostane alespoň 6 hodin slunečního světla. Při orientaci světových stran se praktikuje vystavit jižnímu slunci nejdelší stěnu skleníku. Nezapomínejte navíc na případný přístup k vodě a elektřině.

Pokud plánujete povýšit pěstování vlastní zeleniny a bylinek na vyšší úroveň, skleník vám rozhodně pomůže. Při jeho pořizování se řiďte základními principy a nemůžete šlápnout vedle.

Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]