Zahrada plná spadaného listí je poklad, který ale většina lidí využívá špatně

Fotografie: Freepik

S každým podzimem je zahrada plná shrabaného spadaného listí. Na tom není nic divného, ale už jen málo lidí ví, že tuto hromadu není potřeba jenom vyhodit nebo spálit. Listí má totiž celou řadu možností pro praktické využití.

Proč neodstraňovat listy?

Mezi zahrádkáři jsou v zásadě dvě hlavní skupiny. Jedni nedají dopustit na čistou zahradu bez spadaného lístečku, kdežto ti druzí sází spíše na přírodní principy a spadané listí bez problémů ponechají na místě. Oba úhly pohledu mají své argumenty. Pokud listy neodstraníte, pomůžete půdě s doplněním živin a vrstva listů zároveň poslouží jako přírodní ochrana a mulčování.

Funkce spadaného listí

  • Izolace a ochrana kořenů rostlin
  • Během tání sněhu pomáhá s absorpcí přebytečné vody
  • Přirozeným rozkladem se mění na cenné přírodní hnojivo

Takže pokud nemůžete listí ponechat přímo na zemi na zahradě, umístěte ho alespoň na kompost nebo k úpatí kmenu jednotlivých stromků či keříků. Uvidíte, že tím pomůžete s navrácením živin do půdy. Jde totiž o hnojivo bohaté na draslík, fosfor, vápník, dusík a mnoho dalších potřebných prvků.

Důvody pro odstraňování listů

Aby to nebylo tak jednoduché, je v některých případech skutečně lepší listí odstranit a případně spálit. Jde hlavně o situace, kdy se jedná o listy z exotických a nepůvodních druhů.

Fotografie: Pixabay

Problematické mohou být také roky s výskytem škůdců nebo chorob, pro které může být listí skvělým úkrytem pro to, aby zaútočili v dalším roce. Odstranění listí má také estetický důvod, kdy nikdo nechce mít zapadanou cestičku nebo okrasnou zahrádku.

Kompostování listů

Listy jsou skvělým materiálem do kompostu. Poměrně rychle se rozkládají a jsou bohaté na důležité minerální látky. Svým složením se hodí pro aerobní i anaerobní fermentaci, takže je bez problémů můžete umístit do každého zařízení na kompostování.

Aby procesy probíhali správně, nezapomínejte jednou za čas kompost přeházet. Zhruba do roka by měl být kompost připravený k využití na pohnojení záhonků.

Vytvoření přírodního mulče

Spadané listí je také výborným umlčovacím materiálem. Vezměte vhodné množství a umístěte ho přímo ke kmeni stromu. Nejlépe to bude fungovat ve chvíli, kdy ke stromu dáte listí ze stromu stejného druhu.

Dojde tím nejenom k přihnojení půdy přímo v dosahu kořenů, ale efektní mulč zamezí růstu dotěrných plevelů. Listy pomohou také se snížením odpařování vody, což se hodí hlavně během teplejších měsíců. Přes zimu zase poslouží jako izolace před přílišným chladem.

Ochrana citlivých rostlin před mrazem

Některé okrasné rostliny na zahradách mohou být citlivější k chladným mrazivým teplotám během zimních měsíců. Pro jejich ochranu a vytvoření jakési přírodní přikrývky nemusíte vymýšlet nic speciálního, protože opět pomohou obyčejné listy. Takové zakrytí ocení například růže nebo chryzantémy. Jen si dejte pozor, ať na jaře listí včas odstraníte, aby nebránilo růstu nových výhonů.

Trávníkové hnojivo

Jako hnojivo pro trávník listy nejlépe poslouží ve chvíli, kdy je důkladně rozemelete sekačkou. Pro tento účel však musí být dostatečné suché. Pokud tomu tak je, stačí vzít sekačku bez sběrného koše a projet trávník včetně napadaných listů. Ty budou rozdrceny najemno, čímž se urychlí jejich využitelnost coby přírodního hnojiva.

Fotografie: Pixabay

Domácí dekorace

V neposlední řadě poslouží pěkné kousky spadaných listů jako skvělé domácí dekorace. Hodí se pro vyrábění nejrůznějších věnců, kytic a originálních podzimních aranžmá. Stačí jenom zapojit trochu fantazie a krásný výrobek vytvoříte právě i z tohoto odpadu. Během tvoření se zkuste poohlédnout po zahradě, co dalšího by se mohlo hodit. Skvěle vypadají například větve růže s uzrálými šípky.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]