Termín zákazu starých kotlů se blíží, ba dokonce by se dalo říci, že je za pět minut dvanáct. Pokuta za jeho porušení je dost vysoká.
Jestli patříte k těm, co nechali výměnu starého topného zdroje za nový na poslední chvíli, máte ještě poslední šanci situaci zachránit. A získat na nový kotel dotaci. Ministerstvo životního prostředí totiž ještě stále poskytuje dotace na novější a ekologičtější způsoby vytápění. Do konce srpna máte možnost čerpat příspěvek z takzvané kotlíkové dotace. Od 1. září se podpora na výměnu tepelného zdroje sníží, píše web Finance.
Třetí emisní třída je stále vyhovující
Termín zákazu používání starých kotlů je tady. Od prvního září se nesmí používat kotle s 1. a 2. emisní třídou. Jsou příliš škodlivé pro životní prostředí. Emisní třídy označují, kolik zplodin daný kotel vypouští do ovzduší. První emisní třída produkuje nejvyšší množství škodlivin, ale dosahuje přitom nejnižší účinnosti. Takže vlastně ani pro majitele nejsou tyto kotle výhodné a měli by se jich zbavit, protože – kromě negativního dopadu na ovzduší – mají vysoké náklady na topení.
Jedná se o zařízení na tuhá paliva, vyrobená v letech 2000 až 2012. Stejné pravidlo platí i pro kotle, které nemají štítek nebo jsou starší víc než dvacet let. Úřady mají v úmyslu výměny kotlů kontrolovat a také udělovat pokuty až do 50 tisíc korun. A do uvedeného termínu zbývá prakticky jen pouhý týden. A přesto – podle odhadů odborníků – více než polovina majitelů starých kotlů neoslovila žádnou odbornou firmu kvůli výměně, jak píše web IPrima.
Stát nabízí desítky tisíc Kč měsíčně na bydlení: Spousta Čechů o svém nároku ani netuší
Podle průzkumu společnosti Stiebel Eltron se ukázalo, že řada českých majitelů domácností vůbec neví, že nějaký zákaz začne platit a jakou povinnost to na ně klade. Z průzkumu dále vyplývá, že kotel na tuhá paliva v ČR používá kolem jedné třetiny domácností.
Pokuty za staré kotle
Pokuty mají být hodně vysoké, a jestli budou ukládány hned při zjištění nedodržení povinnosti, mnozí z vás se tedy prohnou. Vždyť majitelem starého kotle může být babička, která o zákonné povinnosti jednak nic neví, jednak nemá dost prostředků, aby kotel vyměnila. Jestliže budou kontroly ukládat pokuty hned po zjištění porušení zákona, je možné, že jde jen o vybírání peněz, a nikoliv o ekologii?
Možná měla s povinností výměny kotle přijít i povinnost tuto výměnu úřadům nahlásit a doložit. Nemusely by chodit kontroly, sousedé by se mezi sebou neudávali a ti, co zákon nedodrželi, by měli šanci dostat náhradní termín. Pokud by nedodrželi ani ten, pak už by bylo na místě pokuty ukládat. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o tom, že byste neměli používat k vytápění vlhké dřevo. Ničíte si tím kotel a zplodiny v ovzduší jsou mnohem horší.
Napište komentář