Každá matrace se po čase opotřebuje a vyžaduje údržbu. Měli bychom pamatovat na to, že minimálně jednou do roka je třeba matraci vyčistit a nezáleží na tom, z jakého je materiálu.
I luxusní matrace, jejichž hlavní složkou je tzv. líná pěna, vyžadují pravidelnou péči, aby skutečně dobře sloužily.
Zjistěte, jak se starat o matrace, kdy je vhodné matraci vyměnit a jak prodloužit životnost matrace pomocí správné péče.
1. Začněte prevencí
Údržba matrace může být náročná, ale ne pokud o matraci správně pečujete celoročně a chráníte ji před znečištěním a prachem. Vyplatí se pořídit matracový chránič, který funguje jako podložka, jež se umisťuje mezi potah a prostěradlo. Dokáže nejen prodloužit životnost matrace, ale také zajišťuje zvýšený hygienický i tepelný komfort.
2. Zapojte vysavač
Vysávejte matraci ideálně každé dva týdny. Vyplatí se na vysavač pořídit speciální hubici na tkaniny, která má štětiny podobné kartáči. Zvláštní pozornost věnujte také záhybům matrace, kde se shromažďuje prach, ale také kousky odumřelé kůže nebo roztoči. Neexistuje snadný návod, jak zbavit matraci roztočů, ale platí, že pravidelné vysávání jim může množení značně zkomplikovat.
3. Osvěžení
Věděli jste, že přes noc dokáže tělo vypotit až 1,5 litru potu? Ten se vsákne nejen do pyžama a povlečení, ale také do matrace. Matraci ale snadno osvěžíte pomocí jedlé sody. Tu pomocí sítka rozprašte po matraci a pomocí kartáče ji jemně zapracuje do materiálu. Poté nechte působit asi hodinu a následně znovu vysajte. Pokud nevíte, jak zbavit matraci zápachu, lze použít obdobný postup.
4. Zabojujte proti plísním
I to se bohužel může stát. Pokud objevíte na matraci plíseň, nemusí to být nutně důvod, proč ji vyhodit. Vyperte potah na nejvyšší teplotě, kterou uvádí výrobce, a následně na postižené místo naneste dezinfekční přípravek. Pokud plíseň nezmizí, je třeba matraci vyměnit za novou.
5. Zaměřte se na pěnovou matraci
Paměťová pěna nebo také visco pěna je nejoblíbenějším materiálem pro matrace. Její velkou výhodou je to, že se dokáže prakticky dokonale přizpůsobit tělu a zajišťuje tak zdravé a pohodlné spaní. Matrace Curem jsou v tomto ohledu jednou z nejlepších voleb na trhu, ale je třeba také vědět, jak o ně správně pečovat.
Připravte si speciální roztok z bílého octa a vody, a nalijte jej do rozprašovače. Poté naneste na matraci, ale ujistěte se, že matrace nebude příliš mokrá, jelikož pak by se mohla tvořit plíseň. Na vlhký povrch nasypte jedlou sodu a nechte asi hodinu působit. Následně otevřete okna, aby se urychlilo schnutí. Na závěr matraci opět dobře vysajte.
6. Pravidelně perte matracový chránič
Prvním dobrým krokem je už to, že jste si chránič na matraci pořídili a používáte ho. Je ale potřeba také vědět, jak prát chránič na matraci, aby skutečně spolehlivě fungoval. V tomto ohledu se řiďte doporučeními výrobce a vždy perte na nejvyšší možnou teplotu a použijte dezinfekční přípravek.
7. Skvrny od moči
Tento problém se u matrací řeší asi nejčastěji. Čistí se obtížně, ale rozhodně to není nemožné. Smíchejte 45 g jedlé sody s 240 mililitry 3 % peroxidu vodíku. Přidejte ještě pár kapek přípravku na nádobí nebo tekutého mýdla. Protřepejte, směs naneste na skvrnu a nechte zaschnout. Následně můžete na skvrnu ještě nanést jemné bělidlo a místo setřít vlhkým hadříkem.
8. Skvrny od krve
Klíčové je vždy použít studenou vodu. Krvavou skvrnu stačí namočit do studené vody a nanést čisticí pastu, kterou připravíte tak, že smícháte čtvrt hrnku 3 % peroxidu vodíku s 1 lžící soli a 1 lžící prostředku na nádobí. Jemně naneste na skvrnu a poté setřete vodou.
9. Svěřte se odborníkům
Pokud se nechcete s čištěním trápit sami, není nic snazšího než nechat matraci odborně vyčistit. Bude to dražší, ale o to lepší.
10. Po deseti letech je čas na výměnu
I když přesně víte, jak chránit matraci, po deseti letech to chce koupit novou. Kdy je vhodné matraci vyměnit záleží také na váze uživatele a na celé řadě dalších faktorů.