Babské rady jsou mnohdy skvělým způsobem, jak zachránit některé věci. Fungují na skvrny na oblečení, mastnotu v kuchyni i na špinavou podlahu. Avšak ne vždycky jsou účinné.
Rady našich babiček v mnoha případech opravdu pomáhají. Mezi všemi těmi skvělými radami je však i několik mýtů, které je potřeba jednou pro vždy vyvrátit. Není například pravda, že musíte mít doma bělidlo a že okna dokonale vyleštíte jen s použitím novin. Ostatně, ony noviny dneska už také nejsou to, co bývaly dříve.
Všechno musíte umýt bělidlem
Pro mnoho žen v domácnosti je bělidlo synonymem čistoty. Ve skutečnosti však s čistotou nemá nic společného. Chlór si dokonale poradí s bělením a dezinfekcí, ale nedokáže odstranit nečistoty a prach. Dokonce nedokáže ani vyčistit vanu od plaku. Lepší je tedy zvolit jiný mycí prostředek. Stejně tak není vhodné leštit okna novinami. To platilo dříve, když neexistovaly žádné spreje ani okenní vysavače. Navíc dnešní noviny jsou vyrobené z jiného papíru a jinou metodou.
Pokud po praní prádla pociťujete vůni, ještě to neznamená, že je dobře vyprané. Stále v sobě může mít nečistoty nebo parazity. Totéž platí pro domácí vůně. Ty maskují nepříjemné pachy, ale neovlivňují čistotu vzduchu. Vždy je potřeba věci nejprve vyčistit vodou a přípravkem a teprve pak nanést vůni. Bohužel neplatí ani to, že ocet pomůže na všechno. Použijte ho na čištění skel, na ucpané trubky nebo změkčení prádla. Nikdy ho však nelijte na mramor, dřevo, kámen nebo voskované povrchy.
Všechno nelze prát ve studené vodě
Neplatí ani to, že je potřeba prát veškeré prádlo jen na 40 stupňů. Většina prádla tuto teplotu vyžaduje, ale například skvrny a mastnotu z utěrek na tuto teplotu nevyperete. Utěrky, stejně jako bílá bavlna, by se měly prát v horké vodě. Pokud jste slyšeli, že ocet a olivový olej prospívají koženému nábytku, nezkoušejte to. Kyseliny by se pro péči o kožené zboží používat neměly. Mohou narušit celistvost materiálu, a povlak na vaší pohovce by tak mohl začít praskat a rozpadat se.
Někdo používá na zvlhčení kožené pohovky olivový olej. Ten však určitě neudělá materiál pružnějším. Olej nebude schopný se do materiálu vsáknout. Kromě lepivosti a mastného lesku tak ničeho nedosáhnete. Posledním mýtem je tvrzení, že přírodní věci jsou účinnější než chemie. Ocet, soda, citronová šťáva nebo hořčice určitě prospívají zdraví. Jejich účinnost v domácnosti při čištění je však diskutabilní. Určitě nemají účinek proti bakteriím, houbám nebo virům.
Zdroj: Goodhouse