Máte doma koberec? Potom byste jej neměli zapomínat čistit!

Koberce se vrací do módy, ale stále mnoho lidí tíží skutečnost, že se v nich usazují nečistoty, obzvláště pak v dětském pokoji. Horší je situace v případě, že nemáte čas koberec pravidelně, alespoň jednou týdně vysát, protože usazený prach se z koberce dostává opět do ovzduší. A tím si zaděláváme na alergie a jiné nemoci.

Problém je větrání

Kromě zmíněného prachu, který je opravdu všude, se v koberci usazují nečistoty zvenčí při větrání. Jednat se může hlavně o pyl, který je také častým alergenem a může nadělat neplechu.

Roztoči

Dalšími alergeny jsou usazené exkrementy roztočů na vláknech koberce. Nemusíte se bát, v koberci samotní roztoči nežijí, ti rádi bydlí v přikrývkách a matracích, ale jejich exkrementy se rozvíří do ovzduší a na koberci se snadno usadí. Tento problém však nevyřeší obyčejné vysávání. Je potřeba koberec důkladně, hloubkově vyčistit, nebo si pořídit vysavač, který koberec vyčistí párou. Je to razantnější a důkladnější řešení, než vysávání „na sucho“.

Koberec a plíseň

Hloubkové čištění koberců je důležité i kvůli plísním, které se pod ním nebo v něm mohou vyskytovat. Měli byste tedy dbát na eliminaci plísní. Známkami toho, že se v koberci vyskytuje plíseň, mohou být nepravidelné tmavší skvrny na koberci, zápach, pocit, že je vlhký.

Nemusíte na to být sami

Na čištění koberců si můžete zavolat úklidovou firmu. Ta má všechny dostupné prostředky k tomu, aby byl váš koberec čistý a jako nový. Navíc mají více zkušeností a vědí, kdy je nutné použít čističe, kdy se smí koberec čistit vodou/párou. Nemusíte se bát, že byste si firmu mohli dovolit jen jako dárek k narozeninám. Čištění se pohybuje obvykle kolem deseti korun za metr čtvereční.

Obrázek: pixabay.com