Čištění toalety nepatří k nejoblíbenějším domácím pracím. Nicméně se jedná o činnost, které je velmi důležitá. Dnes pro vás mámě několik rad a tipů na to, jak toaletu účinně vyčistit, a zabránit tak šíření bakterií a virů, které v okolí toalety žijí. Tato technika čištění poskytuje nejen vynikající výsledky, ale také šetří čas a energii.
Kvalitní štětka je základ
Prvním krokem, který spoustu lidí podceňuje, je odstranění všech věcí z okolí toalety a víka nádrže. Zabráníte tak jejich případnému pádu i potřísnění čisticími prostředky. Zároveň tyto předměty omyjte, stejně jako obklady v okolí toalety. Následně nalijte do toaletní mísy čisticí prostředek a nechte chvíli působit, nejlépe s tím, že uzavřete toaletu víkem. Zároveň se pokuste aplikovat prostředek co nejblíže k ráfku toalety. Po uplynutí několika minut přichází na řadu štětka, neboť sám prostředek na odstranění nečistot nestačí. Pamatujte, že správná štětka by měla být tvořena kombinací různých druhů štětin, které mají odlišnou délku i ohebnost.
Jen tak štětka dokáže odstranit například i vodní kámen. Při čištění nezapomeňte na horní okraj mísy, který je hůře přístupný, ale často se zde drží nejvíce bakterií a nečistot. Existují i speciální štětky, které jsou určeny pro tento prostor. Po ukončení čistění toalety nezapomeňte umýt také samotnou štětku, stačí ji opláchnout v roztoku horké vody a dezinfekčního roztoku. Některé štětky navíc obsahují ve svých štětinách stříbro, které brání růstu bakterií.
Nejen zevnitř ale stejně důkladně i zvenku
Spousta lidí dělá tu chybu, že veškerou svou pozornost věnuje pouze vnitřnímu prostoru mísy. Toaletu je ale třeba stejně důkladně umýt i zvenku. Výhodu mají majitelé toalet s odnímatelným prkénkem. V tom případě se jinak velmi špatně přístupné záhyby čistí mnohem lépe. Pokud prkénko odnímatelné nemáte, vyplatí se tyto prostory čistit malým kartáčkem či drátěnkou. Na závěr prkénko otřete houbičkou s čistou vodou, abyste z něj odstranili zbytky chemikálií. Nezapomeňte také důkladně omýt víko, celou vnější část toaletní mísy i prostor, kde je mísa přichycena k podlaze. Na závěr vytřete podlahu v okolí podlahy dezinfekčním prostředkem.
Jak často a čím čistit
Toaletu vždy čistěte v ochranných rukavicích, nejlépe jednorázovými čisticími ubrousky či papírovými ubrousky. Pokud se vám to zdá příliš neekologické, vyčleňte si speciální houbičky či hadříky, které budete používat pouze na toaletu a po použití je vždy důkladně vydezinfikujte a vyperte v horké vodě. Další možností je jejich vložení na třicet sekund do mikrovlnné trouby, která zničí veškeré škodlivé bakterie. Pokud jde o to, jak často bystě měli toaletu správně čistit, tak vězte, že v závislosti na počtu osob v domácnosti alespoň dvakrát týdně.