Pijete každé ráno čaj a vyhazujete následně čajové sáčky do odpadu? Věčná škoda. Použité čajové sáčky se totiž dají využít ještě dále, a to dokonce několika různými způsoby. Své využití najdou především na vaší zahradě, ale oceníte je i při vaření, úklidu či zdravotních potížích.
Využití čajových sáčků při zahrádkaření
Nejširší využití mají čajové sáčky na zahradě. Minimum, co můžete udělat, je vhazovat je do kompostu, kdy kyseliny, které čaj obsahuje, napomohou rychlejšími procesu rozpadu věcí, které do vašeho kompostu vkládáte. Obsah sáčku ale velmi dobře poslouží také jako přírodní hnojivo pro vaše sazeničky, stačí, když do zeminy, kam je chce vysadit, přimícháte trochu čaje.
Tanin a další živiny, které čaj obsahuje, posílí vaše sazeničky, a poskytne jim tak mnohem lepší podmínky pro jejich následný růst. Takovýmto způsobem můžete použít čajové sáčky pro všechny typy rostlin, okrasné květiny i zeleninu. Kromě toho lze následně čaj vyspat i do okolí květin a rostlin jako ochranu před nejrůznějšími parazity a škůdci. Nadto čaj pozitivně působí i v boji s plevelem či kočkami, které chodí vykonávat potřebu na vaši zahradu, a je také chutnou potravinou pro žížaly, které následně svou činností okysličí půdu a tím zajistí vašim rostlinám lepší podmínky.
Nejen na zahradě
Pokud jde o využití při vaření, použitý sáček černého čaje oceníte například při krájení cibule. Pokud nechcete, aby vám následně vaše ruce zapáchaly, stačí si je otřít právě sáčkem černého čaje, který nepříjemné pachy pohltí. Kromě toho lze sáček použitého černého či zeleného čaje přidat do vody, ve které vaříte těstoviny či rýži. Čaj do vody uvolní své aroma a ingredience budou mít mnohem lepší chuť. V rámci úklidu lze zbytky čaje vysypat na hadřík a použít je například při čištění oken či zrcadel, následný lesk vás mile překvapí. V neposlední řadě lze sáček použitého čaje použít na nejrůznější štípance, odřeniny a spáleniny.
Fotografie: Pixabay