Vajíčka používáme v kuchyni poměrně často. Většina z nás ale používá pouze jejich vnitřní obsah a jejich druhou velmi cennou součást, vaječnou skořápku, vyhazujeme. Dnes pro vás proto máme několik informací o tom, jakým způsobem můžete vaječnou skořápku zužitkovat, a prospět tím tak především vašim rostlinám.
Každý ví, že funkcí vaječné skořápky je především chránit obsah uvnitř vajíčka. Ne každý už ale ví, že skořápka obsahuje nejen vápník, ale také dalších neuvěřitelných dvacet sedm prvků, například fosfor, fluor, křemík, zinek, hořčík, železo či měď. Právě toho je vhodné využít.
Jak využít vodu po vařených vejcích
Pokud vajíčka vaříme ve vodě, například když potřebujeme uvařit vajíčka natvrdo, mnoho z těchto prvků se ve formě iontů do této vody uvolňuje. Voda, která je těmito ionty nasycena, je tak velmi užitečná například pro zahrádkaření, účinně totiž stimuluje a urychluje růst rostlin.
Jak tuto živinami nabitou vodu správně použít? Po uvaření vejce z vody vyndejte a nechte přirozeným způsobem vychladnout. Následně ji přelijte do konvičky, kterou používáte na zalévání a použijte obvyklým způsobem.
Kromě dodání živin má voda z vajec ještě další výhodu, účinně pomáhá udržovat optimální kyselost půdy, tedy v rozmezí 5,5 až 6,5 pH, která rostlinám obecně svědčí. Vodu po vaření vajec ale nemusíte používat jen k zalévání, můžete s ní rostliny čas od času i postříkat. Pokud ji použijete na sazeničky, budou odolnější vůči různým škůdcům.
Použít lze nejen vodu, ale i vlastní skořápky
Pokud vajíčka nevaříte a zbyly vám pouze skořápky, i ty lze jednoduchým způsobem k zahrádkaření využít. Stačí skořápky rozmělnit a nasypat do půdy.
V půdě se velmi rychle rozloží a veškeré živiny z nich jednoduše přejdou do okolní půdy. Pokud vás zajímá, zda jsou na prospěšné látky bohatší skořápky bílé, béžové či hnědé, tak věřte, že barva skořápky nehraje žádnou roli, neboť ta je ovlivněna pigmenty, které vznikají ve sliznici dělohy konkrétní slepice.
Fotografie: Pixabay