Tato geniální využití obyčejného cukru znaly už i naše babičky. Drtivá většina lidí na ně však zapomněla

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Využít cukr lze mnoha způsoby, a to nikoliv jenom v kuchyni při vaření a pečení. Můžete ho použít jako abrasivní prostředek nebo lapač hmyzu.

Napadlo by vás používat cukr jinak než pouze v kuchyni? Zřejmě ne. Avšak jeho potenciál sahá až za kulinářské hranice. Cukr je totiž velmi užitečný pro mnoho dalších, někdy neobvyklých použití v domácnosti. Někdo dokonce používá cukr v pračce, zmiňuje web EleganzaPlus, ovšem běžnou praxí to není. Spíš by sypání cukru do pračky mohlo vést k nežádoucím účinkům.

Cukr a skvrny na prádle

Chcete-li využít cukr k lepší čistotě prádla, do pračky byste ho asi sypat neměli, i když to některé zdroje doporučují. Cukr je lepkavý a v pračce by mohly zůstat krystalkové zbytky, které by mohly spotřebič i poškodit. I na prádle by mohly zůstat nežádoucí slepené krystalky. Existují však ověřené metody pro odstranění skvrn z prádla pomocí cukru. Tak třeba skvrny od trávy: silný cukerný roztok naneste přímo na skvrnu a nechte hodinu působit. Pak špinavé místo trochu promněte a vyperte v pračce běžným způsobem.

Kde jinde může cukr posloužit

  • Odstraňuje zápach rukou – když pracujete s česnekem, cibulí či s rybami, jejich pach se vám obvykle drží na rukou i po umytí mýdlem. Když však do lžičky tekutého mýdla přidáte polévkovou lžíci krystalu a ruce si dobře promyjete, zápach zmizí. Cukr v tomto případě zapůsobí jako pohlcovač pachu, ale i jako peeling a pach z pokožky pomůže uvolnit. Stejně tak můžete krystalový cukr použít při péči o obličej, nemáte-li zrovna po ruce vhodný přípravek.
  • Čištění velmi špinavých rukou – smícháte-li krystal s kapkou stolního oleje, vznikne poměrně silné abrasivum a nečistotu z rukou pomůže odstranit.

Obyčejný ocet účinně předčí drahou aviváž. Drtivá většina Čechů neví o tomto geniálním využití

  • Cukr pohlcuje pachy – jestliže vaše termoska, sklenice od okurek či jiné, zejména plastové nádoby zapáchají i po umytí, tak je po důkladném vysušení naplňte cukrem a uzavřete. Krystalový cukr zápach pojme do sebe.
  • Nalákáte na něj hmyz – během letní sezony máte ve zvyku jíst venku a na váš stůl s dobrotami se vždycky začne slétat nějaký obtížný hmyz. Díky cukru ho můžete nalákat na určité místo, a vy a vaše talíře budete v bezpečí. Nedaleko stolu stačí umístit misku s cukrovou vodou (silný roztok) a hmyz se bude slétat tam. Někdo používá sklenici s pivem nebo limonádou – je to obdobné, vždyť základem těchto nápojů je rovněž cukr.
Z cukru můžete vyrobit domácí mucholapku
Fotografie: Pixabay
  • Domácí mucholapky z cukru – když doma nenajdete ani jednu mucholapku, můžete si opět vypomoci cukrem. Na tento domácí lapač hmyzu budete potřebovat jen pár lžic cukru, med a trochu vody. Ingredience smíchejte v pánvi a povařte na sporáku. Jinými slovy, nechte mírně zkaramelizovat. A to tak, aby se cukr rozpustil a hmota zůstala tekutá. Pak do ní namočte pásky, které jste si už předtím připravili z pečicího papíru. Nechte proschnout a zavěste tam, kde se chcete obtížného hmyzu zbavit, radí web Trappify.

Cukr na zahradě

Parazité na rostlinách – jsou-li vaše rostliny na zahradě napadeny háďátky či hlísty, zapravte ke každé rostlině lžičku nebo lžíci cukru (záleží na velikosti rostliny). Aktivují se pro rostlinu prospěšné bakterie a další mikroorganismy a ty škůdce vypudí. Kdo přihnojuje zeleninu pomocí droždí, tak pro jeho aktivaci rovněž cukr přidává.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*