Udržovat sporák v čistotě nemusí být zrovna snadné. Pokaždé vám na něj něco ukápne nebo se rozlije a po každém vaření jej umývat rozhodně není žádný med. A to ještě ani nemluvíme o těch, kteří mají doma sporák plynový. Zatímco elektrické plotýnky se čistí poměrně snadno, rozebírat plynové hlavice může být pořádná otrava. Jak na to, aby vám úklid nezabral dlouhé hodiny a byl efektivní a snadný?
Plynový sporák se nečistí snadno
Stejně jako u jiné špíny, i zde platí, že pokud vůbec nevznikne nebo ji nenecháme zaschnout, lépe se pak odstraňuje. V ideálním případě proto otřete sporák, hořáky i rošt ihned poté, co dovaříte. Pokud nebudou nečistoty staré a zašlé, většinou se dají poměrně snadno odstranit. Není to sice možná to, co jste chtěli slyšet, ale je to nejefektivnější řešení.
Řada lidí využívá k úklidu služeb myčky a špinavý rošt ze sporáku dávají do ní. Nemusí to být úplně špatný nápad, ale bohužel se většinou stejně neodstraní všechna nečistota. Určitě ale do myčky nedávejte hliníkové hořáky – v myčce se nevyčistí, a navíc je riziko, že se na nich vytvoří nevzhledný povlak, který nejde pak ani ručně dobře odstranit.
Speciální prostředky
Čistění plynového sporáku je poměrně časově náročné. Pokusit se mýt všechny části plynového sporáku houbičkou a jarem je hrozně náročné, ne-li zcela nemožné. Na hořácích a roštu se usazuje silná mastnota a na ni se většinou lepí prach a špína. Na takovou nečistotu jsou běžné prostředky dost krátké a vy potřebujete použít silnější arsenál. Proto je základem zvolit kvalitní odmašťovač. Měl by být svým složením vhodný přímo na mastnou špínu na sporácích.
Většinou tyto přípravky fungují tak, že je jen nastříkáte na mřížku a hořáky, necháte působit a poté setřete starou houbičkou na nádobí nebo jednorázovou papírovou utěrkou. Samotný prostředek by měl většinu zaschlé špíny uvolnit a velmi vám ulehčit práci. I pokud poté na sporáku ještě nějaké nečistoty zůstanou, stačí je dočistit houbičkou nebo drátěnkou.
Pomozte si parou
Je však jasné, že takový úklid není zrovna šetrný ani k vašemu zdraví, ani k přírodě. Vhodnou alternativou může být tedy parní čištění. Úklid pouze párou ocení především alergici, ale i ti, kteří neradi používají chemii. Parní čističe dokáží zničit až 98 % všech bakterií a alergenů, a navíc ušetříte za drahé chemické čističe. Je však nutné zpočátku vynaložit větší investici na nákup takového přístroje.
Práce s parním čističem je velmi snadná a rychlá, protože díky vysoké teplotě a velkému tlaku páry lze účinně odstranit veškeré nečistoty. S připálenou mastnotou už si ale neporadí, a i tak budete muset použít mechanickou sílu.
Pokud zrovna nemáte nic z výše zmíněných prostředků po ruce, sáhněte po soli. Špinavá místa ošetřete silným solným roztokem, nechte několik minut působit a poté očistěte. Sůl sice nemá takovou sílu jako jiná chemie, ale pomůže také.
Fotografie: DepositPhotos