Pračka je spotřebičem, který máme doma všichni. Alespoň jednou či dvakrát týdně do ní vkládáme naše špinavé prádlo a s automatickou samozřejmostí ho o několik desítek minut později z pračky vyndáváme čisté a voňavé. Vše považujeme za snadné a samozřejmé. Pokud ale chceme, aby nám pračka dobře a dlouho sloužila, a zároveň aby prádlo, které z ní vynadáváme, bylo vždy opravdu voňavé, je vhodné se o pračku starat. Jak? Zde je několik základních rad.
Nepodceňujte čistotu zásobníku
Do zásobníku pračky lijeme či vkládáme nejrůznější prací prostředky či aviváže. Bohužel tím ale většinou pozornost, kterou tomuto prostoru věnujeme, končí. Výsledkem pak je, že se v zásobníku zbytky těchto přípravků usazují a vlhko, které se zde nachází, přispívá ke vzniku a množení nejrůznějších bakterií a choroboplodných zárodků. Ty se pak s každým dalším praním dostávají i do bubnu pračky, a tedy k našemu prádlu.
Vhodné tedy je zásobník pravidelně, nejlépe samozřejmě po každém praní, čistit. Zásobník z pračky vyjměte a připravte si speciální směs na jeho čištění. Do misky nalijte padesát mililitrů peroxidu vodíku, poté přidejte tři lžíce jedlé sody a trochu najemno nastrouhaného mýdla na praní. Vše důkladně promíchejte a počkejte, než se mýdlo a jedlá soda rozpustí a vytvoří se hustá pěna.
Následně za pomoci houbičky vzniklou pěnu naneste na zásobník a nechte působit přibližně po dobu třiceti minut. Poté si vezměte malý kartáček, například starý kartáček na zuby, a celý povrch zásobníku snadno vyčistíte. Zásobník nechte důkladně uschnout a poté vložte zpět do pračky.
Pozor na ucpaný filtr, vodní kámen i plíseň
Dalším problematickým prostorem může být filtr, který se většinou nachází na spodní straně pračky. Prochází jím totiž veškerá špinavá voda a vše, co bylo během praní například v kapsách či se během praní z oblečení uvolnilo, se zde usazuje, tedy nejrůznější nitě, zbytky papírových kapesníčků či knoflíky. Pokud filtr pravidelně nečistíte, může dojít k jeho ucpání. Jednou za čas tedy filtr z pračky vyjměte a vyčistěte.
Nejprve z něj odstraňte veškeré hrubé nečistoty a následně ho dočistěte pomocí kartáčku a mýdlové vody. Pro vnitřní části pračky představuje velké nebezpečí také vodní kámen, o to větší, že jeho postupné usazování nevidíme. Jako prevence před vodním kamenem se doporučuje občasné použití kyseliny citronové. Stačí ji nalít do zásobníku na prací prášek a následně spustit běžný prací program o teplotě alespoň šedesáti stupňů. Doporučené množství je přibližně jeden litr kyseliny citronové.
Poslední prostor, kterému byste měli věnovat svou pozornost, je gumové těsnění pračky v okolí bubnu, kde často zůstává voda a vzniká plíseň. Gumu proto pravidelně kontrolujte a čistěte. Zároveň nechte pračku po praní vždy otevřenou, aby mohl buben dobře vyschnout.
Fotofrafie: Freepik